Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Palma być musi...

Główne zdjęcie
Pokaźnych rozmiarów palma w atrium planowanego biurowca Parku Przemysłowego Łomża.

Czy w zakresie przetargu jest palma kokosowa posadzona w donicy? - zapytała jedna z firm rozważająca przystąpienie do przetargu na budowę biurowca Parku Przemysłowego Łomża. W dokumentacji udostępnionej przedsiębiorcom brak jest bowiem specyfikacji i nie ma w przedmiarach palmy widocznej na rysunkach technicznych czteropiętrowego biurowca. - Tak, palma jest w zakresie przetargu – rozwiewa wszelkie wątpliwości Andrzej Kiełczewski, prezes miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża.

Kosztowna budowa dużego biurowca w którym miałby się mieścić Inkubator Przedsiębiorczości czyli miejsce gdzie – jak to określały władze miasta - na preferencyjnych warunkach studenci czy absolwenci łomżyńskich uczelni mogliby startować z własnymi firmami w e-biznesie, od początku wzbudzała kontrowersje. Dotyczyły one nie tylko zaangażowania w przedsięwzięcie prezydenckiego zięcia, ale także spodziewanych efektów. Zgodnie z wyliczeniami ratusza łączna wartość pomocy przekazana przedsiębiorcom z tytułu preferencyjnych usług świadczonych w Inkubatorze wynieść miałaby rocznie niespełna 389 tys zł, tymczasem same koszty operacyjne funkcjonowania Parku miałyby być ponad trzy razy wyższe.  
Narysowana w planowanym przestronnym atrium biurowca sięgająca trzeciego piętra palma kokosowa jawiła się... jak żart. Okazuje się jednak, że ma być ona nie tylko na rysunku, ale i w rzeczywistości. Prezes miejskiej spółki Andrzej Kiełczewski rozwiał wszelkie wątpliwości odpowiadając na jedno z pytań zadanych w trakcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy biurowca. 
- Tak, palma kokosowa jest w zakresie przetargu – odpowiadał Andrzej Kiełczewski prezes PPŁ. - Palma kokosowa wielkości ok. 3 m, ziemia o ph 5,5-6,5, zmieszana z piaskiem lub żwirkiem dla lepszej przepuszczalności. Wykonawcy muszą ją uwzględnić przy sporządzaniu własnych przedmiarów. 

W miejskim atrium będzie tropikalnie?
Palmy kokosowe rosną dziko na tropikalnych wybrzeżach, ale jej uprawa jest możliwa także w Polsce. Taka palma wymaga jednak odpowiednich warunków – przede wszystkim wilgoci, światła i ciepła. Według miłośników palm przestrzeń w której żyje przez cały rok powinna mieć temperatury około 20 st. C. Zimą, jeśli nie ma innej możliwości, temperatura może spaść do 15 st. C, ale jedynie krótkotrwale.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę