Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Palma być musi...

Główne zdjęcie
Pokaźnych rozmiarów palma w atrium planowanego biurowca Parku Przemysłowego Łomża.

Czy w zakresie przetargu jest palma kokosowa posadzona w donicy? - zapytała jedna z firm rozważająca przystąpienie do przetargu na budowę biurowca Parku Przemysłowego Łomża. W dokumentacji udostępnionej przedsiębiorcom brak jest bowiem specyfikacji i nie ma w przedmiarach palmy widocznej na rysunkach technicznych czteropiętrowego biurowca. - Tak, palma jest w zakresie przetargu – rozwiewa wszelkie wątpliwości Andrzej Kiełczewski, prezes miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża.

Kosztowna budowa dużego biurowca w którym miałby się mieścić Inkubator Przedsiębiorczości czyli miejsce gdzie – jak to określały władze miasta - na preferencyjnych warunkach studenci czy absolwenci łomżyńskich uczelni mogliby startować z własnymi firmami w e-biznesie, od początku wzbudzała kontrowersje. Dotyczyły one nie tylko zaangażowania w przedsięwzięcie prezydenckiego zięcia, ale także spodziewanych efektów. Zgodnie z wyliczeniami ratusza łączna wartość pomocy przekazana przedsiębiorcom z tytułu preferencyjnych usług świadczonych w Inkubatorze wynieść miałaby rocznie niespełna 389 tys zł, tymczasem same koszty operacyjne funkcjonowania Parku miałyby być ponad trzy razy wyższe.  
Narysowana w planowanym przestronnym atrium biurowca sięgająca trzeciego piętra palma kokosowa jawiła się... jak żart. Okazuje się jednak, że ma być ona nie tylko na rysunku, ale i w rzeczywistości. Prezes miejskiej spółki Andrzej Kiełczewski rozwiał wszelkie wątpliwości odpowiadając na jedno z pytań zadanych w trakcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy biurowca. 
- Tak, palma kokosowa jest w zakresie przetargu – odpowiadał Andrzej Kiełczewski prezes PPŁ. - Palma kokosowa wielkości ok. 3 m, ziemia o ph 5,5-6,5, zmieszana z piaskiem lub żwirkiem dla lepszej przepuszczalności. Wykonawcy muszą ją uwzględnić przy sporządzaniu własnych przedmiarów. 

W miejskim atrium będzie tropikalnie?
Palmy kokosowe rosną dziko na tropikalnych wybrzeżach, ale jej uprawa jest możliwa także w Polsce. Taka palma wymaga jednak odpowiednich warunków – przede wszystkim wilgoci, światła i ciepła. Według miłośników palm przestrzeń w której żyje przez cały rok powinna mieć temperatury około 20 st. C. Zimą, jeśli nie ma innej możliwości, temperatura może spaść do 15 st. C, ale jedynie krótkotrwale.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę