Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Via Baltica połączy Europę (ale bez nas?)

Główne zdjęcie
Konsultacje w sprawie obwodnicy Łomży prowadzone w 2010r.

Resort transportu uszeregował inwestycje od najbardziej do mniej potrzebnych. Na liście rankingowej określającej drogowe priorytety rządu znalazły się 43 zadania, które rząd chce zrealizować z wsparciem Brukseli. O liście poinformował „Puls Biznesu”. Według dziennika część dróg miałaby być budowana w ramach nowego instrumentu finansowego UE „Łącząc Europę” i wśród nich jest też Via Baltica tyle tylko, że PB wskazuje jedynie odcinek od Augustowa do granicy z Litwą.

Jak podaje PB opracowana w ministerstwie transportu lista rankingowa będzie elementem rządowej strategii transportowej do 2020 r. (z rozszerzeniem do 2030 r.). Całkowity koszt ich realizacji oszacowano na niespełna 200 mld zł. Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister transportu odpowiedzialna za projekty unijne, przyznaje, że komisja Europejska nie określiła jeszcze poziomu dofinansowania. Wstępnie jednak resort oszacował je na niespełna 55 proc. kosztów inwestycji wpisanych na listę rankingową.

Dodajmy, że już wcześniej wiceminister Patrycja Wolińska-Bartkiewicz  podawała, że odcinek transgraniczny Via Baltica został umieszczony w załączniku I do rozporządzenia ustanawiającego Connecting Europe Facility („Łącząc Europę”), co daje możliwość sfinansowania jego realizacji przy wykorzystaniu środków Funduszu Spójności w ramach CEF, zastrzegając, że niejasnym jest czy „w opinii Komisji Europejskiej status transgranicznego będzie mógł posiadać odcinek S61 biegnący od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska.” 

Przypomnijmy, że 4 kwietnia, podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o jego odwołanie, minister transportu Sławomir Nowak deklarował, że cała Via Baltica zostanie zbudowana do 2020 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę