Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Poprawili Strategię. Via Baltica zajęła należne miejsce.

Główne zdjęcie
Fragment poprawionej Strategii

„Przez teren województwa biegnie odcinek europejskiego korytarza transportowego, tzw. Via Baltica (planowana droga S61) zgłoszony do Connecting Europe Facility (nowego instrumentu finansowego UE).” - to pierwsze zdanie z działu „Podlaskie – dostępne” w zmodernizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku. Po konsultacji społecznych - jakich „nie przeszedł jeszcze żaden projekt dokumentu w regionie” - zmieniono niektóre jej zapisy, w tym wszystkie wskazywane przez nas błędy dotyczące trasy Via Baltica.

Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku w spotkaniach konsultacyjnych na temat SRWP – jedno z nich odbyło się w Łomży - wzięło udział 785 osób. W trakcie konsultacji, na specjalnych formularzach, zgłoszono 458 opinii i uwag do projektu strategii. Każda zgłoszona uwaga została szczegółowo zanalizowana. W ubiegłym tygodniu po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu Sterującego SRWP, zarząd województwa zatwierdził sprawozdanie z przebiegu konsultacji oraz przyjął projekt strategii, w którym znalazła się część uwag zgłoszonych w ich trakcie. 
- Konsultacje zaowocowały wpisaniem do projektu strategii zmian przede wszystkim w celach operacyjnych odnoszących się do kapitału społecznego, partnerskiej współpracy transgranicznej i międzyregionalnej oraz poprawy spójności społecznej – informuje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego.
Poprawiony dokument strategii Sejmik Województwa Podlaskiego ma przyjąć po wakacjach.

Via Baltica zajęła należne miejsce
Tuż po opublikowaniu dokumentu Strategii opublikowaliśmy tekst „W Białymstoku majstrują przy Via Baltica?” wskazując na ewidentne błędy w dokumencie dotyczące tej europejskiej trasy, która ma biec przez województwo podlaskie i Łomżę. Już na zorganizowanych w Łomży pod koniec kwietnia konsultacjach społecznych Strategii Daniel Górski, Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim i „prawa ręka marszałka od strategii” zadeklarował, że wskazywane przez nas „nieszczęśliwe” określenia dotyczące tej drogi zostaną „oczywiście zmienione”.  
Natomiast jeszcze dalej poszedł sam marszałek Jarosław Dworzański, który podczas konferencji prasowej zadeklarował: „Będziemy walczyć o Via Baltica i sieć dróg dla Łomży. Mówię to, patrząc wam prosto w oczy”. 

Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku powstał pod okiem ekspertów profesora Jacka Szlachty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesora Wojciecha Dziemianowicza z Uniwersytetu Warszawskiego i profesora Bogusława Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę