Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

XVI Rajd Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

2 marca 2013 Supraśl i okolice

W dniu 2 marca 2013 roku odbywał się już XVI w historii Rajd Śladami Powstańców Styczniowych 1863 roku zorganizowany przez Komendę Chorągwi Białostockiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Rajd rozpoczął się o godz. 9:00 wyjazdem autokarowym spod Pałacu Branickich w Białymstoku do Supraśla, gdzie była kręcona seria filmów „U Pana Boga…”. Następnie jedyny patrol z Łomży, czyli delegacja PŁDH "Ptaki Ptakom" wyruszył na 11 kilometrową trasę po Puszczy Knyszyńskiej.

Podczas marszu widzieliśmy dużo śladów różnych zwierząt, np. dzików, bobrów i innych, a phm. Krzysztof Pyczot, dowódca patrolu i drużynowy, opowiadał dużo ciekawostek na temat tych zwierząt. Rozmawialiśmy z napotkanymi ludźmi, np. z rybakiem, czy narciarzem na biegówkach.

Pierwszy postój, jaki sobie zrobiliśmy, to było miejsce pierwszego zadania. Zadanie było dziecinnie proste. Połowa z nas musiała przejść między linami nie dotykając nich, a druga połowa musiała wynaleźć minę. Drugim postojem była przerwa na drugie śniadanie, a dla niektórych pierwsze. Przerwę tę umilały nam harcerki i harcerze z jednej z Białostockich Drużyn Harcerskich grając na gitarze i śpiewając. Po drugim śniadaniu podeszliśmy kawałek i były prowadzone przez uczestników z innych paroli ciekawe pląsy, jeden pląs poprowadził nasz patrol. Następnym zadaniem była pierwsza pomoc w przypadku złamania kończyny i rany zadanej nożem oraz metody określania kierunków geograficznych (inne niż użycie kompasu). Ruszyliśmy dalej. Patrole się pogubiły i nie zaufali naszemu patrolowi, który prowadził dobrze do 3. punktu. Na 3. punkcie były zadanie takie jak np. trafienie w balona szpilką ze specjalnej dmuchawki oraz zlokalizowanie, gdzie może być ukryty człowiek.

Podczas rajdu pogubiło się kilka patroli. W rajdzie uczestniczyło w sumie 66 patroli z terenu całej Chorągwi (zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy, których było 868 osób). Rajd zakończył się Apelem Harcerskim o godz. 16:00 podczas którego został złożony hołd Powstańcom poprzez uderzenie 150. razy w Dzwon Wolności. Ksiądz Kapelan poświęcił kapliczkę wykonaną specjalnie na tą okazję oraz została oddana trzykrotna salwa honorowa z armaty. Następnie zostały rozdane nagrody, a na zakończenie Rajdu gromkim „czuj czuj czuwaj” Komendant Chorągwi pożegnał uczestników. To była ciekawa lekcja historii i patriotyzmu połączona z metodą harcerską.

dh Paweł Dąbrowski

 

fotogaleria XVI Rajdu Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę