Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Dzień Myśli Braterskiej w Łomży

Łomża 23 lutego 2013

Tymi słowami dh. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica rozpoczęła rozkaz specjalny z okazji Dnia Myśli Braterskiej, który co roku obchodzony jest 22 lutego we wszystkich organizacjach skautowych na całym świecie na pamiątkę urodzin twórców skautingu Gen. Roberta Baden Powella i jego żony Olave. Harcerstwo, skauting to ruch młodzieżowy, w którym największą wartością, obok służby drugiemu człowiekowi, jest przyjaźń i możliwość przebywania z drugim człowiekiem.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej w hufcu harcerzy łomżyńskich odbyło się szereg okolicznościowych spotkań, których celem było przybliżenie młodym ludziom idei skautingu zapoczątkowanej przez gen. Baden Powella. To także czas przeżycia w gronie przyjaciół niezapomnianych chwil.

Dzień 22 lutego ogłoszony został dniem mundurowym, więc harcerze cały dzień chodzili w mundurze. Na facebooku można było zobaczyć także mnóstwo znajomych w harcerskich mundurach. Wspólne przeżywanie Dnia Myśli Braterskiej rozpoczęliśmy od śpiewanek piątek po południu w Domu Harcerza w Łomży, podczas których wykonano piosenki, zarówno te z cotygodniowych zbiórek, jak również te zapomniane.

W sobotę 23 lutego od rana drużyny przybyły do Szkoły nr 10 w Łomży, gdzie bawiły się i sprawdzały swoje umiejętności fizyczne podczas zajęć i zabaw sportowych. Po wysiłku fizycznym dzieci przygotowywały kartki okolicznościowe z okazji Dnia Myśli Braterskiej, które miały wręczyć weteranom harcerskim. Po zajęciach w szkole patrole wyruszyły na bieg harcerski, podczas którego musiały odnaleźć ukryte zadania i rozwiązać je. Jednym z punktów biegu były odwiedziny u harcerskich seniorów. Podczas spotkań w domach weteranów młodzież dowiedziała się o harcerstwie w czasach, kiedy seniorzy byli w ich wieku.

Podsumowanie biegu odbyło się podczas spotkania pokoleń w Domu Harcerza, na które przybyli nie tylko dzieci, młodzież i seniorzy, których odwiedzali, ale także zaproszeni dawni komendanci hufców oraz Chorągwi Łomżyńskiej: hm. Jerzy Cichowicz, hm. Ryszard Goździewski, phm. Janusz Jastrzębski, hm. Jan Górski, hm. Teresa Niklewicz, hm. Janusz Chludziński, phm. Elżbieta Szleszyńska. Nie zabrakło także seniorów z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej. Spotkanie było połączeniem tradycji z nowoczesnością: dh.hm. Edward Stefanowicz wygłosił okolicznościową gawędę, dh. hm. Jan Bońkowski –„Huragan” przybliżył postać dh. Wicka – patrona harcerzy polskich, a kolejne wystąpienia przeplatane były prezentacjami multimedialnymi o Robercie Baden Powellu oraz fotorelacjami z biegu harcerskiego.

Nie zabrakło także piosenek harcerskich śpiewanych przez wszystkich uczestników. Podsumowano także bieg harcerski: I miejsce zajęła Próbna Drużyna Harcerska z Miastkowa, II miejsce 32 DH na próbie z Łomży. W biegu uczestniczyły także drużyny: 4 ŁDH „Panteon”, 13 ŁDH „Agada”, 27 ŁDW „Gloria Victis”, 10 GZ „Bractwo tęczy”, 29 DH ze Śniadowa. Spotkanie zakończył braterski krąg przyjaźni. Ale to nie koniec wrażeń. Przy pomniku Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej na skwerze L. Kaliwody odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie harcerek z Próbnej Drużyny Harcerskiej z Miastkowa. Było to bardzo wyjątkowe podsumowanie dnia.

hm. Dorota Górska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę