Pamiętając o 100 rocznicy powstania harcerstwa łomżyńskiego sięgnęliśmy do historii ruchu harcerskiego na Ziemi Czyżewskiej. Zorganizowaliśmy „Spotkanie Pokoleń”, na które zaprosiliśmy harcerzy – absolwentów Szkoły Podstawowej w Czyżewie, instruktorów prowadzących przez lata drużyny w szkole. Działania przygotowawcze do zlotu przyniosły owoce w postaci odnalezionej dokumentacji drużyn działających na terenie Czyżewa i w okolicznych miejscowościach, w postaci wspomnień, starych fotografii ilustrujących życie harcerskie w dawnych latach: zbiórki, rajdy, obozy, biwaki, Nieobozową Akcję Letnią, akcje społeczne, Święto Pieczonego Ziemniaka. Efektem poszukiwań i badań była prezentacja przedstawiająca historię ruchu harcerskiego w naszej okolicy, sięgającą 1930 roku, kiedy dh Anna Osipowska założyła pierwszą drużynę harcerek w Dąbrowie Wielkiej.
Nie sądziliśmy, że tak wielu gości odpowie na nasze zaproszenie i miło było spotkać starszą brać harcerską. Stworzyły się dwie zlotowe drużyny, które zameldowały się na apelu rozpoczynającym zlot wraz z drużynami harcerskimi i zuchowymi z Łomży, Rosochatego i ze Srebrnej. Goście dzielili się z młodszymi wspomnieniami, razem śpiewali, bo okazało się, że repertuar piosenek harcerskich sprzed lat jest prawie taki sam. Goście byli oczarowani uroczystością, zadziwieni pamiątkowym dyplomem, który zawierał fotografie ze zlotu, wzruszeni spotkaniem ze szkołą po latach. Odbył się oczywiście bal karnawałowy, na którym wszyscy dobrze i wesoło bawili się do późna.
Następnego dnia drużyny udały się na bieg patrolowy. Na każdym punkcie patrolowym harcerze i zuchy mogli rozmawiać z instruktorami, którzy opowiadali o historii harcerstwa w Czyżewie. W harcówce, gdzie była przygotowana wystawa pod nazwą „OCALONE” , można było obejrzeć kroniki drużyn harcerskich i zuchowych; niektóre z nich pochodzą z lat 50-tych XX w. Drugi punkt i wystawa „HARCERSKA AKCJA LETNIA I ZIMOWA” była w GOK - u.
Tu oglądano kroniki zimowisk, obozów, rajdów, słuchano opowieści o HAL, NAL, o życiu na obozach stacjonarnych i wędrownych, biwakach, rajdach, zimowiskach. W następnym punkcie biegu przygotowano wystawę „83 LATA HARCERSTWA NA ZIEMI CZYŻEWSKIEJ” zawierającą materiały archiwalne. Wszystkie drużyny kończyły bieg w remizie Straży Pożarnej, gdzie wspólnie ze strażakami harcerze rozwiązywali problem: Straż Pożarna i harcerze – co nas łączy? Zapoznawano się ze sprzętem strażackim, akcjami, jakie prowadzą strażacy i ich zadaniami. Oczywiście wszyscy musieli poznać zasady bezpieczeństwa przy rozpalaniu i gaszeniu ogniska. Właśnie tam, przy ognisku, pieczono kiełbaski, posilano się bigosem, a na koniec przy ognisku odbył się apel kończący zlot.
Mamy nadzieję, że czyżewski Zlot Karnawałowy pozostanie na długo w pamięci harcerzy starszych i młodszych.
phm. H. Lipińska
fotogaleria Karnawałowego Zlotu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Czyżewie