Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 482

Prezesa nowej miejskiej spółki miała wybrać Rada Nadzorcza, ale wybierze prezydent

Park Przemysłowy Łomża to nowa miejska spółka na której powołanie pod koniec października zgodzili się miejscy radni. Docelowo ma ona tworzyć korzystne warunki „dla rozwoju branż IT i e-biznesu przy wykorzystaniu potencjału łomżyńskich uczelni”, ale na początek w ciągu trzech lat – za około 19 mln zł - ma wybudować...biurowiec zwany „Inkubator Przedsiębiorczości”. Biznes plan na to przedsięwzięcie współtworzył prezydencki doradca i jednocześnie zięć prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Jeszcze na dzień przed podjęciem przez radnych uchwały o powołaniu spółki, rzecznik prezydenta zapewniała, że „prezesa wybierze Rada Nadzorcza w trybie konkursu”, teraz okazuje się, że konkurs na prezesa PPŁ ogłosił i wybierze go sam prezydent miasta.

Ogłoszenie o konkursie „w sprawie wyboru kandydata na Prezesa Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Parku Przemysłowego Łomża z siedzibą w Łomży” we wtorek zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. 
- Rejestracji spółki, której jedynym udziałowcem jest miasto, może dokonać jej prezes lub pełnomocnik. Chcąc przyspieszyć procedury związane z rejestracją spółki, Prezydent zdecydował się już teraz ogłosić konkurs na prezesa Parku Przemysłowego Łomża – tłumaczy Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Czerniawskiego, która  dwa tygodnie temu zapewniała, że „Prezesa (spółki PPŁ – dop.red.) wybierze Rada Nadzorcza w trybie konkursu.”
Zmiana, poza przyspieszeniem wyboru prezesa, sprowadza się także do tego, że faktycznie powoła go prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który międzyczasie wyznaczy komisję konkursową,  której zadaniem będzie wskazanie najlepszego ze zgłoszonych kandydatów. Zgodnie z ogłoszeniem prezydent może też, „w każdym czasie, bez podania przyczyn odwołać konkurs albo zakończyć konkurs nie wyłaniając żadnego kandydata”. 

Prezes z przyszłością
Wymagania nie wydają się zbyt wygórowane. Poza udowodnieniem obywatelstwa i niekaralności kandydat musi okazać dokumenty potwierdzające wykształcenie wyższe magisterskie „o profilu ekonomicznym, z zakresu zarządzania lub prawnicze”, i udokumentować co najmniej 5-letni staż pracy. Niezbędne są także „znajomość zasad funkcjonowania spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z kapitałowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego”, oraz „znajomość zasad zarządzania i kierowania zespołem pracowników”. Doświadczenie w kierowaniu takim zespołem nie jest konieczne, ani nawet wskazane wśród wymogów dodatkowych w których znalazło się m.in. „posiadanie koncepcji rozwoju Spółki”. 

Prezesura plus fura
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami prezes spółki Park Przemysłowy Łomża ma być także „kierownikiem” realizowanego przy wsparciu środkami unijnymi  projektu budowy Inkubatora Przedsiębiorczości. Biurowiec ma powstać w latach 2013 – 2015 przy ul. Sikorskiego na działce dawnych warsztatów szkoły drzewnej. Zapisana w biznes planie tego przedsięwzięcia miesięczna pensja kierownika – prezesa to 9400 zł razem z ZUS. Z tego dokumentu dowiadujemy się także, że w związku z powołaniem nowej miejskiej spółki, która początkowo poza prezesem ma mieć jeszcze tylko jednego pracownika, kupimy jej m.in. samochód za 65 tysięcy złotych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę