Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 470

Pociągiem przez Łomżę...

Wydawało się, że jest niemożliwe aby do Łomży dojechał pociąg. A jednak. Dwaj miłośnicy kolei zorganizowali dla 120 osób, w tym kilkorga łomżyniaków, przejazd pociągiem specjalnym z lokomotywą spalinową SM 42 i trzema zielonymi wagonami 111A z kwadratowymi oknami. - Wyjedziemy z Białegostoku rankiem, a powrócimy wieczorem w sobotę, 8. września – zapowiada Krzysztof Waszkiewicz (lat 33) z Warszawy. - Przez 12 godzin pokonamy 306 km linii kolejowych, w tym także bez ruchu pasażerskiego, w północno-wschodniej Polsce. Pociąg dojedzie także do Łomży.

Powód...? Powody, żeby spędzić 12 godzin w pociągu na nieuczęszczanej trasie, są bardzo różne. 
- Na przykład, ja od dziecka interesowałem się koleją i bardzo lubię podróże pociągami – opowiada Krzysztof Waszkiewicz. - Jedni tylko jadą i oglądają krajobrazy, inni robią pamiątkowe zdjęcia podczas fotostopów, jeszcze inni wybierają się na przejażdżkę z rodziną lub przyjaciółmi albo umawiają się na spotkanie po drodze. Niektórzy mają w tych okolicach rodzinę i znajomych, niektórzy byli kiedyś pasażerami i chcą powrócić wspomnieniami do lat minionej młodości. W pociągu kilkanaście osób będzie z zagranicy, m.in., z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Czech.

Bilet na 12 godzin „torowyprawy” za 150 zł
Zapisy na kolejną kolejową imprezę Krzysztofa Waszkiewicza i jego młodszego o kilka lat kolegi Ziemowita Czerskiego, urzędnika z Kołobrzegu, już się zakończyły. Najmłodszy uczestnik ma 11 lat, najstarsi - po około 60. Koszt hobbystycznego przejazdu w przedpłacie wynosił 150 zł.
- Jak wiemy, do Łomży nie kursują pociągi osobowe, tylko towarowe – podkreśla Krzysztof Waszkiewicz. - Dla miłośników kolejowej eskapady jest to tym bardziej ważne, że ostatni taki pociąg był w latach 90. Warto wspomnieć o przyjeździe szynobusu w styczniu 2010 roku, ale był to kurs jako impreza WOŚP. Nasz pociąg specjalny pokona następującą trasę: Białystok - Łapy – Sokoły - Śniadowo - Łomża - Śniadowo - Ostrołęka - Grabowo - Ostrołęka - Goworki - Ostrołęka - Ostrów Mazowiecka - Małkinia – Białystok. 

Przecieranie szlaków w Polsce i w Europie
W ocenie organizatora, tego typu krajoznawczo-hobbystycznych przejazdów pociągami w Polsce organizuje się kilkanaście rocznie, w Europie – „trochę więcej”. Sam był w Czechach i na Słowacji.
- Najwięksi entuzjaści takiej formy turystyki jeżdżą po całej Europie - kontynuuje Krzysztof Waszkiewicz. - W naszym pociągu  większość ludzi się zna, bo nie tylko podróżują, ale prowadzą dyskusje na forach internetowych na każdy temat. A w pociągu jest okazja do rozmów na żywo.
Organizator przyznaje, że „torowyprawy” to swoiste „przecieranie szlaku”, ożywianie ruchu na torach. Tak było, gdy zainteresowali się nieuczęszczaną i zaniedbaną trasą Chełm – Włodawa w Lubelskiem. Wkrótce po ich eskapadzie „fotostopowej” samorząd województwa uruchomił kursy weekendowe, rano i wieczorem, komunikacyjne, ale też o charakterze turystyczno-sentymentalnym. Przejazd z Białegostoku do Łomży i z powrotem odbędzie się dzięki współpracy ze spółkami kolejowymi: PKP Cargo Zakład Mazowiecko-Podlaski (lokomotywa), PKP Intercity oraz PKP PLK S.A. Zakłady Linii Kolejowych w: Białymstoku, Siedlcach i Warszawie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę