Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Rekordowy 2004 rok dla MLEKPOLU

Ponad 761 mln litrów mleka skupił i przerobił w 2004 roku grajewski MLEKPOL. Za litr surowca spółdzielnia płaciła średnio rolnikom 1,10 zł. Spółdzielnia zainwestowała 40 mln zł, zaś w tym roku na inwestycje zaplanowano ok. 100 mln zł. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa, producent m.in. takich marek jak: Łaciate, Milko i Białe Wapń, zanotowała kolejny rekord w skupie mleka. W 2004 mleczarnia skupiła 761 982 tys. litrów mleka. Dla porównania, w roku 2003 skup wyniósł 595 383 tys. litrów. 97% skupionego w 2004 roku surowca było w klasie ekstra. W roku 2003 mleko najwyższej jakości stanowiło 93,89% skupu.


Średnio za litr skupionego mleka grajewska spółdzielnia płaciła rolnikom w ubiegłym roku 1,10 zł, czyli więcej o 21 groszy w porównaniu z rokiem 2003. Jest to najwyższa cena w kraju. Poprawił się skład chemiczny skupowanego przez spółdzielnię mleka. Średnia zawartość tłuszczu w surowcu wyniosła 94,4%, a białka – 3,22%.

Obecnie MLEKPOL liczy 12 561 dostawców. Dane za 2004 obejmują 6 zakładów wchodzących w skład spółdzielni: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Spółdzielnia zatrudnia 1475 pracowników.
Z dniem 1 stycznia br. w struktury Mlekpolu włączony zakład siódmy zakład - w Bydgoszczy (dotychczasowa spółdzielnia „Osowa”). Każdy z włączonych przez Mlekpol zakładów specjalizuje się w określonej produkcji, co pozwala radykalnie obniżyć koszty i stwarza możliwość płacenia wyższych cen dostawcom mleka.
W 2005 roku grajewska spółdzielnia zamierza zainwestować ok. 100 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowej linii do produkcji i konfekcjonowania sera oraz modernizację dotychczas istniejących. Część z tych nakładów przeznaczona zostanie na modernizację zakładu w Zambrowie. Pozwoli to na wzrost przerobu mleka w tym zakładzie na rekordowym poziomie 180 mln litrów mleka rocznie.
Zambrowski zakład, gdzie produkowane jest m.in. mleko Białe, widocznie zyskuje na połączeniu z Mlekpolem (przypomnijmy, że do połączenia tego doszło w listopadzie 2003 roku). W ostatnim czasie na trwającą jeszcze kampanię promocyjną mleka Białe Wapń Mlekpol wydał ponad 4 mln. zł. Reklamy Białego oglądać można we wszystkich stacjach telewizyjnych.

Obecnie MLEKPOL to niekwestionowany lider w branży mleczarskiej w kraju. Gajewska spółdzielnia ma 35% udział w rynku mleka UHT w kraju. 30% produkcji stanowi eksport, głównie do krajów Unii Europejskiej. W 2004 roku wartość sprzedaży w Mlekpolu osiągnęła 1 mld. 270 mln zł. W ubiegłym roku na inwestycje wydano 40 mln zł.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę