Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wzrost bezrobocia na koniec 2004 r.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu grudnia 2004 roku wyniosła 8.129 osób, w tym w mieście Łomża 4.945 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.184 osób. W porównaniu do stanu na koniec listopada poziom bezrobocia zwiększył się o 260 osób. W grudniu 2004 r. do PUP w Łomży zgłosiło się 634 bezrobotnych, w tym 412 nie posiadało prawa do zasiłku. W tym samym czasie trafiło tu tylko 47 ofert pracy.

Przyczynami zwiększenia poziomu bezrobocia w grudniu jest bardzo duże zmniejszenie ilości ofert pracy stałej i sezonowej zgłaszanych przez lokalnych pracodawców, a więc w efekcie podjęć pracy. Wiąże się to m.in. z okresem jesienno-zimowym, w którym kończą się prace w budownictwie i rolnictwie. Ponadto został wykorzystany Fundusz Pracy na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu i jego negatywnym skutkom.

Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec grudnia 2004 roku wyniosła 18,2 %,
- dla miasta Łomży 20,3 %,
- dla Powiatu Łomżyńskiego 15,7 %.

W końcu grudnia 2004 roku liczba bezrobotnych mieszkających na wsi wyniosła 2.825 osób (w tym 1.367 kobiet) i była większa o 81 osób w stosunku do stanu na koniec listopada 2004 r. Bezrobotni zamieszkali na wsi stanowili 34,8 % ogółu zarejestrowanych w ewidencji na koniec omawianego okresu sprawozdawczego.

W grudniu 2004 r. zwiększyła się o 94 osoby liczba bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku i w chwili obecnej wynosi 796 osób (w tym 279 kobiet). Grupa bezrobotnych z prawem do zasiłku stanowiła w końcu grudnia 2004 roku 9,8 % ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.
W miesiącu grudniu 2004 r. pracę podjęło 132 osoby bezrobotne, tj. o 124 mniej niż w ubiegłym miesiącu i o 8 niż w analogicznym okresie 2003 roku. Podjęcie pracy sezonowej stanowiło 15,9 % wszystkich podjęć pracy w omawianym okresie.
W listopadzie br. przyznano 6 bezrobotnym dodatek aktywizacyjny z tytułu podjęcia z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W omawianym miesiącu sprawozdawczym udzielono 4 dotacji bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zrefundowano lokalnym przedsiębiorcom powstanie 14 miejsc pracy dla bezrobotnych w 8 zakładach, przyznano 7 bezrobotnym dodatek aktywizacyjny z tytułu podjęcia z własnej inicjatywy zatrudnienia, przyznano także 9 bezrobotnym stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę