Dzień Myśli Braterskiej - Czyżew
Czyżew 21 lutego 2012
Braterstwo w kontekście skautingu to przyjaźń, serdeczność, konieczność służenia innym, entuzjazm w działaniach dla wspólnego dobra. Dzień Myśli Braterskiej – obchodzony od 1926 r. w rocznicę urodzin Naczelnego Skauta Świata gen. Roberta Baden Powella i jego żony Olave – jest radosnym świętem w czyżewskich drużynach. Nie inaczej było i w tym roku.
Gospodarzami spotkania byli harcerze z 8 DW, którzy zaprosili 3 DH im. Szarych Szeregów oraz 6 DHS im. Sybiraków. Zgromadzeni wokół ognia harcerze rozważali ideę braterstwa i przyjaźni. W zwyczajowej gawędzie dh Halina Lipińska przypomniała historię ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej. Z okazji przypadającego na dzień 21 lutego Dnia Języka Ojczystego skomentowała pojęcia skupione wokół wartości: braterstwo, brat, przyjaźń, wzbogaciła słownik harcerzy frazeologizmami i znaczeniami metaforycznymi omawianych treści. Złożyła też wszystkim życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej.
Druhna Ania Łapińska poprowadziła ciekawe zajęcia na temat: „Oswoić, znaczy stworzyć więzi” (Antonie de Saint – Exupery „Mały Książę”). Harcerze definiowali, dyskutowali, interpretowali, argumentowali, uzasadniali, wyjaśniali i wybierali najbogatsze treściowo wypowiedzi – cytaty związane z problematyką przyjaźni i braterstwa. Z największym uznaniem spotkał się tekst z „Nowego Testamentu”: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” ( J 15,13).
Działania te miały na celu uświadomienie doniosłej roli przyjaźni w życiu człowieka, utrwalenie postawy altruistycznej, uwrażliwienie na potrzeby bliźnich oraz gotowość na przyjęcie odpowiedzialności za przyjaciół. Te rozważania przeplatane były wspólnym śpiewaniem – wiadomo na jaki temat.
Po obrzędowym zakończeniu oficjalnej części uroczystości były smaczne pączki (wszak to „Ostatki”. Tak więc zbiegło się „trzy w jednym” (wg modnego reklamowego hasła): trzy święta (drogi Czytelniku wyszukaj w tekście!), spotkanie trzech drużyn oraz trzy pożytki: zabawa, nauka i „tworzenie więzi”.
phm. Halina Lipińska