Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Dzień Myśli Braterskiej - Czyżew

Czyżew 21 lutego 2012

Braterstwo w kontekście skautingu to przyjaźń, serdeczność, konieczność służenia innym, entuzjazm w działaniach dla wspólnego dobra. Dzień Myśli Braterskiej – obchodzony od 1926 r. w rocznicę urodzin Naczelnego Skauta Świata gen. Roberta Baden Powella i jego żony Olave – jest radosnym świętem w czyżewskich drużynach. Nie inaczej było i w tym roku.

Gospodarzami spotkania byli harcerze z 8 DW, którzy zaprosili 3 DH im. Szarych Szeregów oraz 6 DHS im. Sybiraków. Zgromadzeni wokół ognia harcerze rozważali ideę braterstwa i przyjaźni. W zwyczajowej gawędzie dh Halina Lipińska przypomniała historię ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej. Z okazji przypadającego na dzień 21 lutego Dnia Języka Ojczystego skomentowała pojęcia skupione wokół wartości: braterstwo, brat, przyjaźń, wzbogaciła słownik harcerzy frazeologizmami i znaczeniami metaforycznymi omawianych treści. Złożyła też wszystkim życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Druhna Ania Łapińska poprowadziła ciekawe zajęcia na temat: „Oswoić, znaczy stworzyć więzi” (Antonie de Saint – Exupery „Mały Książę”). Harcerze definiowali, dyskutowali, interpretowali, argumentowali, uzasadniali, wyjaśniali i wybierali najbogatsze treściowo wypowiedzi – cytaty związane z problematyką przyjaźni i braterstwa. Z największym uznaniem spotkał się tekst z „Nowego Testamentu”: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” ( J 15,13).

Działania te miały na celu uświadomienie doniosłej roli przyjaźni w życiu człowieka, utrwalenie postawy altruistycznej, uwrażliwienie na potrzeby bliźnich oraz gotowość na przyjęcie odpowiedzialności za przyjaciół. Te rozważania przeplatane były wspólnym śpiewaniem – wiadomo na jaki temat.

Po obrzędowym zakończeniu oficjalnej części uroczystości były smaczne pączki (wszak to „Ostatki”. Tak więc zbiegło się „trzy w jednym” (wg modnego reklamowego hasła): trzy święta (drogi Czytelniku wyszukaj w tekście!), spotkanie trzech drużyn oraz trzy pożytki: zabawa, nauka i „tworzenie więzi”.

phm. Halina Lipińska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę