Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Jak rozliczyć się z fiskusem nie idąc do urzędu?

Każdy podatnik, który cały 2004 rok przepracował u jednego pracodawcy i nie miał żadnych innych dochodów oraz nie zamierza korzystać z jakichkolwiek odliczeń może sobie ułatwić życie i zlecić rozliczenie się z fiskusem, swojemu pracodawcy. Wystarczy, że jak najszybciej złożył u pracodawcy PIT-12, czyli oświadczenie o chęci rozliczenia przez pracodawcę.

Do tej pory o takiej możliwości wie niewielu podatników, a szybkimi krokami zbliża się ostateczny termin dokonania takiego zlecenie. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy tego dokonać do 10 stycznia, niemniej w praktyce wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników, chcących skorzystać z takiej możliwości, żeby PIT-12 złożyły do 31 grudnia br. Wielu osobom został więc na to już tylko tydzień, a korzyści są naprawdę spore.
Podatnik wybierający taką formę rozliczenia się z fiskusem nie musi fatygować się do urzędu skarbowego ani w celu pobrania formularzy, ani w celu złożenia wypełnionego formularza PIT. Zamiast wypełniać bardziej skomplikowany PIT-37 podatnik musi wypełnić PIT-12 w którym wpisuje jedynie swoje dane i nazwę urzędu skarbowego w którym się rozlicza. Podatnik nie ponosi też konsekwencji za błędne wypełnienie zeznania, ponieważ dopilnowanie rzetelności zeznania spoczywa na pracodawcy.
Jeśli z rozliczenia wynika, że podatnik musi dopłacić zaległy podatek to także nie będzie się on musiał osobiście fatygować do urzędu skarbowego ponieważ dopłatę uiści za niego pracodawca zmniejszając mu o jej wysokość wynagrodzenie za najbliższy miesiąc.
W przypadku wykazania nadpłaty pracodawca zmniejszy zapłaconą w naszym imieniu do urzędu skarbowego, zaliczkę na poczet podatku dochodowego za następny miesiąc.

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę