Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Swoboda działalności gospodarczej na „trzy z małym plusem”

Główne zdjęcie
źródło: Wyniki pilotażowego monitorowania swobody działalności gospodarczej - Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”

Właściciele i szefowie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw m.in. z województwa podlaskiego mieli wystawić cenzurkę swoim samorządom. Wyniki pilotażowego monitorowania swobody działalności gospodarczej przedstawił „Instytut Badań nad Demokracją i przedsiębiorstwem Prywatnym”. Wychodzi na to, że samorząd raczej średnio dba o biznes. Średnia ocena wystawiana przez przedsiębiorców to zaledwie „trzy z małym plusem”.

Badaniami objęto przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 osób (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), zlokalizowane na terenie województwa łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i śląskiego.  Specjalne ankiety wypełniali przede wszystkim właściciele lub kadra zarządzająca przedsiębiorstw. Kwestionariusz składał się z trzech części, dotyczących każdego ze szczebli władz – gminy powiatu i województwa - które były oceniane w ramach badania. Pod uwagę brane były różne zakresy ich kompetencji – od najbardziej ogólnych (np. uchwalanie budżetu lokalnego) po bardzo szczegółowe (np. jakość decyzji administracyjnych).

Z województwa podlaskiego gminy najniższe oceny dostały za lokalne podatki i opłaty (2.73), wspieranie przedsiębiorczości (2,77) i pomoc publiczną (2,84), a najwyższe za strategie rozwoju (4,17) i plany inwestycyjne (4,11). Powiaty najsłabiej radzą sobie z  kształceniem zawodowym (2,76), a „najlepiej” z ochroną konsumentów (3,52). Administracja samorządowa na szczeblu województwa największe problemy ma z pomocą publiczną (2,79) i wspieraniem przedsiębiorczości (2,91), a prawie dobrze radzi sobie ze strategia rozwoju regionalnego (3,81) i całkiem nieźle z promowaniem inwestycji (3,59).

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę