Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Święto Wojska Polskiego

Łomża 15 sierpnia 2011

15 sierpnia w Łomży odbyło się ostatnie huczne święto Wojska Polskiego. Ostatnie, gdyż 1. Łomżyński Batalion Remontowy czekają zmiany. Obchody rozpoczęły się o godz. 9.30 tradycyjnie na placu Jana Pawła II (przed WSD w Łomży). Po raz pierwszy odbyło się bez przemówień oraz bez Kompanii Honorowej Wojska Polskiego (w związku ze zmniejszeniem ilości żołnierzy w łomżyńskim Batalionie Remonto-wym im. gen. Mariana Raganowicza, nie można było wystawić kompanii). Było kilkadziesiąt osób. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku 33. Pułku Piechoty. Po sześciu minutach do-biegła końca ta część uroczystości.

Następnie odbyło się przejście do łomżyńskiej Katedry pw. św. Michała Archanioła, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa seniora Tadeusza Zawistowskiego, w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. W kazaniu, które wygłosił proboszcz parafii katedralnej, ks. Kanonik Marian Mieczkowski, była mowa głównie o Bitwie Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą.

A dla nas łomżan, trzeba wspomnieć o tym, że był także „cud nad Narwią”, bo przez pięć dni garstka żołnierzy zatrzymała sowieckie dywizje, a świadectwo tego męstwa mamy na naszym cmentarzu – mówił kapłan.

Po mszy odbył się godzinny występ łomżyńskiej grupy Mażoretek i koncert Międzyna-rodowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”, która była oprawą muzyczną liturgii. Wersalinka przedstawiła ok. 15 utworów i 9 choreografii. W składzie orkiestry jest młodzież z Polski, Białorusi i Estonii. Orkiestra grała pod batutą Waldemara Borusiewicza.

Po koncercie, władze miasta złożyły kwiaty na grobach zasłużonych, którzy spoczywają na naszym łomżyńskim cmentarzu. Żołnierze z 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. kpt. Mariana Raganowicza oraz harcerze z 59. Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom im. Tadeusza Kościuszki, trzymali wartę przy tych grobach. Cała uroczystość zakoń-czyła się około godz. 13. Harcerze z Ptaki Ptakom również złożyli kwiaty.

 

dh Paweł Dąbrowski 59 ŁDH „Ptaki Ptakom”

 

Zdjęcia z Święta Wojska Polskiego


 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę