Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

59 ŁDH "Ptaki Ptakom" na VI Przystanku PaT

4-10 lipca 2011 Ostrołęka, Kadzidło

W Ostrołęce i Kadzidle w dniach 4-10 lipca 2011 odbywał się VI Ogólnopolski Przystanek PaT, którego autorem i szefem jest insp. Grzegorz Jach. Z Łomży było 26 osób, m.in. członkowie łomżyńskiej grupy Profilaktyka a Harcerstwo ON ALBO MY.

Przystanek PaT to coroczne, ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju. Na uczestników każdego roku czeka moc atrakcji. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, dziennikarskich, iluzjonistycznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

Dnia pierwszego dojechałem na przystanek na godz. 14:00. Po zarejestrowaniu się poszliśmy na obiad. Wielkie kolejki były z początku. Następnie parę minut po godzinie 17:00 odbyło się uroczyste otwarcie Przystanku z udziałem m.in. władz lokalnych Ostrołęki i Kadzidła, ministra Adama Rapackiego, komendanta głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka.

Odbyło się symboliczne przekazanie prezydentury Polsce w EUCPN przez przedstawicielkę z Wegier poprzez przekazanie flagi. Następnie odbyła się etiuda teatralna POCZEKALNIA i wypowiedzi gospodarzy, którzy przywitali uczestników. Kurpianki przekazały insp. Grzegorzowi koronę kurpiowską i wystąpił Zespół Pieśni i Tańca KURPIANKA. Następnie wszyscy instruktorzy zostali zaproszeni na scenę i mówili o swoich warsztatach. Wszyscy odśpiewaliśmy hymn Przystanku PaT i odbyło się spotkanie uczestników z instruktorami danych warsztatów. Następnie odbyła się kolacja i spektakl "Na krawędzi" z Teatru INACZEJ z Sokołowa Podlaskiego. Następnie przedstawienie regulaminu i spotkanie z producentem filmowym, Konradem Wojterkowskim i koncert grupu COORP.

Następnego dnia wstałem o 8:00 kiedy było w programie śniadanie. Przed godziną 10 poszedłem na warsztaty dziennikarskie. Mieliśmy spotkanie z red. naczelną gazety POLICJA 997, z p. Ireną Fedorowicz i fotografem magazynu, Krzysztofem Chrzanowskim. Następnie odbył się obiad, po których był warsztaty profilaktyczne, które zawsze otwierał insp. Grzegorz Jach.

Na warsztatach został wyświetlony film Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Stołecznej Komendy Policji pt. "Nie warto ryzykować. Cyberprzemoc" i spotkanie o własności intelektualnej "Informatyk to też artysta" z dziennikarzem Irkiem Wroną. A na scenie wystąpił Garwolin: teatr Rękawiczka ze spektaklem "Sekret" i koncert zespołu Fanatycy, i obiad. Następnie uczestniczka Sandra z grupy teatralnej Azyl zaprosiła mnie na spektakl jej grupy teatralnej pt. CREEPS, na który się wybrałem do klubu Oczko specjalnie podstawionym autobusem.

Dnia trzeciego wstałem o 8:00. Poszedłem na śniadanie a po nich na warsztaty dziennikarskie, po których był jedyny dobry obiad - po dwa kawałki kurczaka pieczonego. Po obiedzie były warsztaty profilaktyczne, na których był puszczony kolejny odcinek filmu "Nie warto ryzykowac. Kradzież" i pantomina "Everything" oraz występ zespołu NeverMind z Inowrocławia. Potem kolacja i teatr letni: znów nie wiedziałem, gdzie się wybrać i Sandra zachęciła mnie abym znowu pojechał na spektakl jej grupy teatralnej Azyl. Spektakl nosił tytuł BICI BIJĄ.

Po spektaklu byłem na koncercie "Czysta Jazda - 100% zabawy", a o godzinie 1:00 odbył się film w którym występowali znani w Ostrołęce Policjanci. Film nosił tytuł: "Telefon wciąż dzwonił" (kampania Krzyże Kurpiowszczyzny), który można obejrzeć w dwóch partiach na youtube. Dnia czwartego o godzinie 11:00 wyszliśmy na happening ulicami Ostrołęki, centrum miasta. Rozpiętość uczestników była na kilometr. Kiedy doszliśmy na stadion MOSiR'u, dzięki insp. Grzegorzowi Jachowi zrobiliśmy z siebie żywe obrazy. Ułożyliśmy napis KURPIE z białych koszuek oraz logotyp PAT z niebieskich (p,t) i czerwonych (a). Potem odbyły się warsztaty artystyczne (ja jak już wiecie chodziłem na dziennikarskie).

Potem kolacja i byłem na spektaklu Teatru JaCy My z Bytomia "Niegrzeczne Dziewczynki" opowiadającym o niewyżytych dwóch przyjaciółkach które porwały faceta, który okazał się nożownikiem. Cytat - jedna do drugiej mówiła: "To ty wymyśliłaś chodzenie na dziwków, tak jak faceci chodzą na dziwki". Potem był koncert Jarosława JAR Chojnackiego, który wykonuje "Nie wracajmy jeszcze na Ziemię" (hymn PaT'u, który napisał Krzysztof Cezary Buszman).

Dnia piątego wstałem znów o 8:00 potem poszedłem na warsztaty. Tego dnia już było prawie koniec niestety. O godzinie 16:00 odbył się finałowy koncert, na którym było m.in. wielkie czytanie Korczaka (tekst: "Modlitwa Wychowawcy"), wręczenie statuetek Filar PaT, obejrzeliśmy film z happeningu oraz żywych obrazów, prezentacje wszystkich warsztatów. Ostatni dzień: Ok. 3 nad ranem zostałem obudzony po 20 minutach snu przez kolegów i koleżankę z Inowrocławia (pozdrawiam AZYL). Zachęcali do tego, aby każdy się zjawił o 5 rano przy hali im. A. Gołasia aby wesprzeć duchowo szefa Programu Profilaktyka a Ty, który wyglądał na bardzo załamanego (VII Przystanek PaT może się nie odbyć ze względu na Euro2012).

Wstałem, z nimi chodziłem po wszystkich szkołach, w których byli zakwaterowani PaT'owicze. Już mieliśmy kilkaset osób załatwionych. Jeden z Policjantów (sp nr 2) nam to odradzał, wyszliśmy się zastanowić. Zadecydowaliśmy, że jednak odwołujemy. I tak zrobiliśmy. Chwilę później dostaliśmy informację, że ludzie z tamtej szkoły nie rezygnują. O 5 było sporo osób pod internatem, w którym spał Inspektor Jach.

Happening wcześniej się skończył, niż zaczął. Potem wspólnie ze studentkami zadecydowaliśmy że napiszemy listy do Pana Grzegorza. I tak się stało. Pod sceną były długopisy i kartki. Więc każdy, kto chciał mógł napisać list do szefa PaT'u. Wiele osób pisało do niego "Przyjacielu". Napisane zostało 96 listów. I członkowie Azylu z Inowrocławia przekazali jemu te listy.

 

txt: dh Paweł Dąbrowski 59 ŁDH

 

FOTO - VI Przystanek PaT na FB

FOTO - VI Przystanek PaT - foto P. Dąbrowskiteledysk nagrany na przystanku pat


 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę