Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Terenoznawstwo w Jedwabnem

7 czerwca 2011 Jedwabne

Na zaproszenie drużynowej 21 DH „Agapa”, pwd. Marzeny Bagińskiej przeprowadziłem zbiórkę z terenoznawstwa. 7 czerwca 2011 roku pogoda była urozmaicona. Pomimo deszczu harcerze przeszli w parku trasę na azymuty, jednak burza uniemożliwiła nam na bieg zastępów z mapą po mieście.

Prawie wszyscy obecni harcerze otworzyli sobie na zbiórce sprawności obserwator* i terenoznawca**. Możliwość wykonania pozostałych zadań do sprawności będzie w czasie: Zlotu Na Powitanie Lata, obozu, biwaku drużyny. A jeśli ktoś nie zdąży, to w czasie całodniowej wędrówki drużyny.

Na zbiórce harcerze zapoznali się z budową i działaniem kompasu, wyznaczali azymuty. Ćwiczyli obliczanie skali mapy, orientowanie mapy, i robienie prostego szkicu terenu. Dowiedzieli się jak wygląda Wielki Wóz i jak na jego podstawie wyznaczyć kierunek północy. Mam nadzieję że harcerze obecni na zbiórce, oprócz zdobycia sprawności pojawią się na jesiennej Imprezie Na Orientację w lesie Jednaczewskim. Na zbióce aktywnością wykazały się szczególnie dh. Ania i dh. Aldona.

Uważam że i inni instruktorzy bez przynależności do drużyny, mogliby nawiązać współpracę z drużynami z hufca. Drużyny skorzystałyby na tym dzięki urozmaiceniu zajęć na zbiórkach i wsparciu drużynowych w tych kwestiach, w których maja kłopoty.

Instruktorzy zaś dzięki bezpośredniemu kontaktowi z harcerzami, będą mogli podejmować lepsze decyzje dotyczące harcerstwa przy pełnieniu swoich funkcji statutowych.

 

txt: phm. Sławomir Sienkiewicz
foto: pwd. Marzena Bagińska

 

Foto: Jaki jest azymut na wieżę kościelną?
Foto: Zaczęliśmy od musztry.
Foto: Jak działa kompas?
Foto: Przerwa na zabawę.
Foto: Kompas należy zawsze trzymać poziomo.
Foto: Azymut 220, 48 kroków.
Foto: Zdjęcie pamiątkowe po biegu azymutalnym.
Foto: Praca z mapami.

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę