Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 402

Błogosławiony Jan Paweł II. Honorowy obywatel Łomży.

Przy aplauzie miliona wiernych papież Benedykt XVI ogłosił w niedzielę, 1 maja, Jana Pawła II błogosławionym. - Mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi, przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października – mówił Benedykt XVI podczas uroczystości na Placu św. Piotra w Watykanie. Wśród wiwatujących tłumów byli także łomżanie. Trudno określić ile dokładnie osób z Łomży pojechało no uroczystości do Watykanu. Specjalny wyjazd organizowała Kuria Biskupia wspólnie z parafią katedralną (wyjechało blisko 50 osób), ale ofertę miały też łomżyńskie biura podróży, a część udała się do Rzymu na własną rękę. Na ulicach Łomży, podczas transmitowanej przez telewizję na żywo Mszy świętej beatyfikacyjnej, prawie nie było widać mieszkańców... - W całej Ojczyźnie brzmi hymn dziękczynienia Gaude Mater Polonia. Duma i wielka radość wypełnia serca Polaków na całym świecie, bo papież Benedykt XVI ogłosił błogosławionym Jana Pawła II” - mówił biskup Tadeusz Bronakowski, który w niedzielę o godz. 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy świętej w której łomżanie dziękowali Bogu za wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka i przez Niego prosili o boże łaski.

W wygłoszonej po włosku homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Benedykt XVI zaznaczył, że już w dniu pogrzebu Jana Pawła II „czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla niego”. Nawiązując do słów Jezusa: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli!”, papież wyjaśnił, że „Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swą wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską”.
Powtórzył to dobitnie, mówiąc po polsku: „Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię”.

Honorowy obywatel Łomży

Błogosławiony Jan Paweł II honorowym obywatelem Łomży jest od niemal 16 lat. Rada Miejska Łomży 4 czerwca 1995 roku, w czwartą rocznicę Jego apostolskiej wizyty w mieście, nadała mu ten tytuł. Ojciec święty Jan Paweł II z apostolską wizytą gościł w Łomży dwa dni (4 i 5 czerwca 1991 roku), podczas IV pielgrzymki do Polski. Wówczas Jan Paweł II ukoronował obraz Matki Bożej Pięknej Miłości z Łomżyńskiej Katedry.
- My łomżynianie nigdy nie zapomnimy o wdzięczności dla Niego, że stanął tu wśród nas, na tym miejscu, przy kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży – mówił biskup Tadeusz Zawistowski 8 kwietnia 2005 roku podczas Mszy Świętej sprawowanej przy Ołtarzu Papieskim w intencji zmarłego kilka dni wcześniej Jana Pawła II.

Gaude Mater Polonia...
„W całej Ojczyźnie brzmi hymn dziękczynienia Gaude Mater Polonia. Duma i wielka radość wypełnia serca Polaków na całym świecie, bo papież Benedykt XVI ogłosił błogosławionym Jana Pawła II” - tak biskup Tadeusz Bronakowski zaczął homilię wygłoszoną w niedzielę podczas Mszy świętej dziękczynnej za wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka.
„Jan Paweł II Wielki”, „duchowy przywódca narodu polskiego”, „papież Bożego Miłosierdzia” - m.in. tak nazywany był Jan Paweł II. W łomżyńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup Tadeusz Bronakowski w sposób szczególny nawiązywał do tego ostatniego określenia.
- Jan Paweł II przez cale życie zgłębiał tajemnice Bożego Miłosierdzia, aby stać się jej orędownikiem i apostołem – mówi biskup podkreślając, że to papież Jan Paweł II ustanowił święto Bożego Miłosierdzia i dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. - Jan Paweł II był wiernym uczniem świętej siostry Faustyny – dodawał biskup Bronakowski.
Biskup mówił także, że niedzielna uroczystość beatyfikacyjna to również wołanie o naszą świętość. - Świętość nie jest ideałem lub nadzwyczajną nagrodą zarezerwowaną dla nielicznych. Nie jest trudną do zdobycia.(...) Każdy z nas jest, od momentu chrztu świętego, wezwany do świętości – podkreślał biskup dodając, że to od nas zależy „czy będziemy pielęgnować odwagę bycia świętymi”.
Na zakończenie homilii, nawiązując do słów Habemus Papam wypowiedzianych 16 października 1978 r. po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, biskup mówił: „dziś możemy powiedzieć więcej. Mamy błogosławionego papieża. Zachowujmy w sercu Jego słowa i nauki. Módlmy się do Niego jak najczęściej”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę