Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
_ nowa strona parku____________________________ www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ____________________________ nowa strona parku _

Pozostałe wiadomości

Inne Strony ............................................. www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ............................................. www.drozdowo.sor-albatros.pl .............................................

Czynna ochrona płazów 2011

zdjęcia w galerii

Celem akcji jest ochrona płazów, które wraz z początkiem wiosny wyruszają z lasów, łąk i pól do zbiorników wodnych na gody. Akcja rozpoczęła się 30 marca i trwała do 14 kwietnia 2011r.

 Monitoring odbywał się na dwóch odcinkach drogi Piątnica – Drozdowo. 

Pierwszy odcinek o długości 1.1 km, monitorowany był przez pracowników Parku i   znajdował się przy rezerwacie Kalinowo. Na trasie szlaku migracyjnego zostały wybudowane przepusty dla zwierząt, które umożliwiały przejście pod drogą wędrującym płazom ze stoków Rezerwatu Kalinowo, do miejsc rozrodu – starorzecza Narwicy. Dla potrzeb monitoringu na trzynastu przepustach od strony rzeki Narwicy, założono specjalne kraty zabezpieczające, gdzie gromadziły się płazy. Dzięki temu możliwe było liczenie, oznaczanie do gatunków, ważenie i mierzenie zwierząt.

 Największe nasilenie wędrówki płazów zaobserwowano w pierwszych dniach kwietnia i trwało przez osiem dni.

W ramach akcji prowadzone były zajęcia edukacyjne(teoretyczne i terenowe) dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie mieli okazje poznać ciekawostki z życia płazów, jak również nauczyć się samodzielnego rozpoznawania poszczególnych gatunków płazów występujących na terenie Parku. Dzieci wykazywały duże zaangażowanie podczas monitoringu.

Drugi odcinek monitorowanej drogi zlokalizowany był przy drodze w kierunku Kalinowa. Zostały tam rozstawione płotki zabezpieczające, przy których  w 30-sto metrowych odległościach umiejscowiono plastikowe wiadra, gdzie gromadziły się płazy oczekujące na przeniesienie do zbiorników wodnych. Odcinek monitorowany był przez 59 Drużynę Harcerską.

 

Podczas monitoringu na terenie rezerwatu „Kalinowo”,  naliczono 12843 płazów.

.................................................................................................................................

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę