Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Zjazd Chorągwi

11 grudnia 2010 Białystok

Władze chorągwi wybrane na kolejne 4 lata W dniu 11 grudnia 2010 r. w Sali kominkowej Chorągwi Białostockiej odbył się Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Chorągwi Białostockiej. Nasz hufiec reprezentowały 3 osoby: dwóch delegatów phm. Lidia Grad i phm. Tomasz Dukowicz oraz komendantka Hufca hm. Dorota Górska. Na zjazd uprawnionych do głosowania było 29 osób, a przybyło 27 osób, co stanowi 93 % uprawnionych do głosowania. To bardzo wysoka frekwencja! Pełnomocnikiem Zjazdu była hm. Jadwiga Marciniak z Głównej Kwatery. Wśród przybyłych była także m.in. była Naczelniczka ZHP, dawna komendantka Chorągwi Białostockiej hm. Teresa Hernik, przewodnicząca CKR – hm. Bożena Kamińska z Suwałk.

Zjazd rozpoczął się od przedstawienia Sprawozdania z działalności Komendanta i Komendy Chorągwi.. Druhna Marciniak odczytała zebranym ocenę pracy ze strony Głównej Kwatery. Następnie zaprezentowano sprawozdanie Sądu harcerskiego, Rady Chorągwi oraz Komisji Rewizyjnej. Zgłoszono wniosek o udzielenie absolutorium ustępującym władzom. Zjazd przyjął go jednogłośnie.

Następnie Komisja Wyborcza przedstawiła kandydatury osób ubiegających się na funkcje Komendanta Chorągwi. Byli to hm. Andrzej Bajkowski oraz hm. Mariusz Brzozowski. Po przerwie obiadowej kandydaci zaprezentowali swój program oraz skład przyszłej komendy. Prezentacja druha Andrzeja była krótka i dosyć ogólna, natomiast dh. Mariusz wzbogacił ją o zdjęcia swoich kandydatów do komendy i konkretne rozwiązania w pracy przyszłej komendy. W składzie komendy była także proponowana hm. Dorota Górska, która miała odpowiadać za rozwój Hufców. Odpowiadała także na pytania uczestników Zjazdu, w jaki sposób widzi szansę na ich rozwój. Podkreślała, że jedną z ważniejszych zadań chorągwi powinno być kształcenie i pozyskiwanie nowej kadry, bo to dzięki temu mogą się rozwijać drużyny, potem Hufce.

Po prezentacji dh. Mariusza jego kontrkandydat uzupełnił swoją wypowiedź o elementy których brakowało w jego prezentacji, w tym także przyszłą Komendę Chorągwi.

W dyskusji programowej uczestnicy Zjazdu szczególnie mocno dopytywali druha Mariusza o szczegóły związane z przyszłym funkcjonowaniem chorągwi. Nie zawsze była to dyskusja merytoryczna, poruszano sprawy, które dotyczyły bardziej incydentów Hufca Białystok. Ostatecznie dyskusję zakończono. Nastąpiło głosowanie tajne, w wyniku którego komendantem Chorągwi, różnicą jednego głosu, został hm. Adam Bajkowski. A także nastąpił wybór członków komendy Chorągwi.

Wybrano komendę w składzie:
hm. Jakub Bobrowski - skarbnik
hm. Edyta Trzeciak - zastępca komendanta ds. programowych
hm. Hanna Horodeńska - zastępca komendanta ds. organizacyjnych
pwd. Dariusz Kośko - członek komendy (Hufiec Bielsk Podlaski)
phm. Paula Maja Dzienis - członek komendy
phm. Mariusz Smoliński - członek komendy (Sejny, Hufiec Suwałki)

W dalszej części zjazdu wybrano składy Rady Chorągwi i Sądu Harcerskiego:

Sąd Harcerski
hm. Mariusz Tarnawczyk - przewodniczący
hm. Wojtek Pietraszewski - zastępca przewodniczącego
hm. Marta Zapolska – sekretarz
hm. Romuald Lewandowski
hm. Mirosław Muszyński
hm. Alicja Malinowska - Smotek
hm. Tomasz Kuc
ks. hm. Zbigniew Niemyjski
ks. hm. Andrzej Nielipiński

Rada Chorągwi:
hm. Lech Magrel – przewodniczący Hufiec Białystok
hm. Dorota Górska – komendantka Hufca Łomża
hm. Sławomir Jasiński – dawny skarbnik Chorągwi, Hufiec Białystok
hm. Adam Kowalczuk – skarbnik Hufca Sokółka
phm. Janusz Bielawski – Hufiec Sokółka
phm. Patryk Palczewski – komendant hufca Augustów
phm. Karol Bikowski – komendant Hufca Kolno
phm. Lidia Żyniewicz – komendantka hufca Suwałki
hm. Krzysztof Jakubowski – Hufiec Białystok

Nie udało się zmienić komendanta i komendy Chorągwi, jednakże sukcesem i szansą na zmiany jest fakt, że we władzach Chorągwi pojawili się przedstawiciele Hufców biorących udział w Zjeździe. W Komendzie Chorągwi jest dwóch przedstawicieli Hufców spoza Białegostoku. Miejmy nadzieję, że będą oni bronić interesów wszystkich hufców. W Radzie Chorągwi tylko 3 osoby są z Białegostoku, reszta to instruktorzy z terenu.

Najdłużej trwały wybory członków Komisji Rewizyjnej. Dodatkowo dwukrotnie uzupełniano skład Komisji Rewizyjnej. Ostatecznie też różnicą jednego głosu ustalił się skład Komisji. To jedyne władze, których skład jest całkowicie białostocki.

Komisja Rewizyjna Chorągwi Białostockiej
hm. Jolanta Kitlasz - przewodnicząca
hm. Irena Pawletko
hm. Teresa Zarzecka
phm. Monika Legieta
hm. Jolanta Woźniczka

Na końcu głosowano nad przyjęciem uchwał Zjazdu Chorągwi. Są wśród nich między innymi: - doprowadzenie do zmiany bohatera chorągwi z Romualda Traugutta na Ryszarda Kaczorowskiego - wspieranie drużyn specjalnościowych działających na terenie chorągwi białostockiej - podział środków związanych z Akcją Letnią i Zimową: 4% po połowie: na 2% dla Hufca i 2% do Chorągwi. - spotkania z komendantami Hufców przynajmniej raz na dwa miesiące - włączenie w program chorągwi po jednej inicjatywie programowej Hufca.

To nie wszystkie uchwały Zjazdu Chorągwi, ale te wydają się najbardziej istotne dla Hufców naszej Chorągwi. Będziemy starać się, aby były realizowane zapewnienia i obietnice komendanta, aby każdy mógł się utożsamiać z Chorągwią Białostocką.

Szkoda jednak, że niektórzy delegaci uwierzyli w obietnice, podczas gdy przez mijającą kadencje 4 latach nie udało się zrealizować nawet części zadań obiecywanych na ostatnim Zjeździe 4 lata temu oraz zawartych w Strategii Rozwoju Chorągwi. Miejmy jednak nadzieję, że tak niewielka różnica głosów pomiędzy obydwoma kandydatami spowoduje znaczne zmiany w funkcjonowaniu Chorągwi Białostockiej. Obrady Zjazdu Białostockiej Chorągwi trwały prawie 12 godzin i zakończyły się ok. 23.30. Miejmy nadzieję, że nie był to czas stracony i przyniesie korzystne zmiany w funkcjonowaniu władz.

hm. Dorota Górska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę