Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Święto Zmarłych

Zambrów, Łomża 30 października - 1 listopada 2010

Jak co roku umówiliśmy się przed wejściem na cmentarz parafialny o godz. 15.00, w czwartek 30.10.2010r. W przededniu Wszystkich Świętych na cmentarzy było bardzo wielu ludzi. Mieszkańcy naszego miasta, goście, przyjezdni przybyli , aby uporządkować groby bliskich zmarłych. Zuchy i harcerze zaopatrzeni w gumowe rękawice, szczotki, worki na śmieci porządkowaliśmy groby poległych podczas Powstania Styczniowego, obrony Zambrowa we wrześniu 1939 roku oraz rozstrzelanych z rodzin żołnierzy AK.

Pogoda w tym roku była dla nas bardzo łaskawa. Bez problemu mogliśmy pozbierać liście z pomników, bez obawy , że zostaną porwane przez wiatr. Było nas sporo, więc miło było patrzeć na posprzątane mogiły. W skupieniu zapalaliśmy znicze, składaliśmy wiązanki.

Druhna Lidia powiedziała kilka słów o każdym z Tych , nad grobami których pochylaliśmy głowy. Nie zapomnieliśmy również o ludziach związanych z zambrowskim harcerstwem; Ryszardzie Bukowskim, Józefie Szczepaniaku, Barbarze Sierzchała. W ciszy i zadumie opuściliśmy cmentarz i po przesłaniu iskierki przyjaźni rozeszliśmy się do domów.

phm. Lidia Grad
pwd. Elżbieta Glińska

 

O godz. 15.04 spotkaliśmy się przed naszą harcówką i z wszystkimi środkami czyszczącymi, w dwuszeregu z śpiewem (harcerz jest zawsze pogodny) na ustach przemarszowaliśmy na cmentarz. Przegrupowaliśmy się na dwa oddziały rozproszyliśmy się w poszukiwaniu "zaniedbanych osób". Grabie, łopatki gąbki i woda poszły w ruch. Wyrzuciliśmy kilka worków śmieci i liści opadłych z drzew, a było ich dużo. Tak pracowaliśmy, aż słońce zaszło i jeszcze później. Pracy było dużo, choć tylko dwa dni przed świętami.

W sumie to nie była wyjątkowa zbiórka, to był nasz zwykły obowiązek. Na pewno każda inna drużyna, czy to z Łomży, czy z Zambrowa sprzątała groby na cmentarzu w swoim mieście. Na pewno, również w Jedwabnem, w Czyżewie, w Rosochatym Kościelnym, w Szczuczynie i na każdym innym cmentarzu można było spotkać harcerzy, którzy sprzątają te miejsca bliskie naszemu sercu.

Karolina Kurzątkowska z 4 ŁDH "Panteon"

 

Foto: Zambrów
Foto: Zambrów
Foto: Zambrów
Foto: Łomża
Foto: Łomża
Foto: Łomża

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę