Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Rajd Pamięci Września 1939 roku

2010 10-12 września, Rakowo - Wizna - Góra Strękowa

W dniach września 2010 odbył się Rajd Pamięci Września’ 39. Co roku celem tej imprezy jest uczczenie pamięci kpt. Władysława Raginisa oraz żołnierzy poległych podczas obrony odcinka Wizna. W tym roku wzięły w nim udział tylko drużyny z naszego hufca.

Rajd rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Rakowie. Po zakwaterowaniu odbyło się uroczyste otwarcie rajdu podczas apelu. Następnie odbyła się wieczornica o roli tradycji w życiu łomżyńskich drużyn. Kiedy wszyscy położyli się spać i myśleli, że to koniec atrakcji, oboźny wygwizdał przygotowanie do gry nocnej "Lotnik". Uczestnicy podzieleni na trzy grupy ruszyli w teren szukać poszkodowanych. Gra ta miała na celu przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz uczyła współpracy podczas przenoszenia poszkodowanego. Kiedy gra dobiegła końca, wszyscy wrócili do swoich śpiworów.

W sobotę po posprzątaniu szkoły i apelu wyruszyliśmy na kilkugodzinny bieg patrolowy, który kończył się w Wiźnie. Na trasie wykonywaliśmy zadania, podczas których musieliśmy wykorzystać wyobraźnią oraz wiadomości na temat obrony odcinka Wizna, np. musieliśmy ułożyć piosenkę o Rajdzie Wizna i naszej drużynie, ułożyć z puzzli zdjęcie kpt. Raginisa lub uzupełnić tekst o obronie Wizny.

Po dotarciu do szkoły i krótkim odpoczynku udaliśmy się na smaczny obiad. Następnie odbyła się gra medyczna, podczas której trzeba było udzieli pomocy poszkodowanym. Można było także postrzelać z łuków oraz wiatrówki. Około godz. 18.00 wszyscy wyjechali na uroczystości na Górze Strękowej, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz ognisko, podczas którego drużyny opowiedziały, w jaki sposób pracują z tradycjami, obrzędami i bohaterem.

Nastąpiło także uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie lub Obietnica Zuchowa w 10 Gromadzie zuchowej „Bractwo tęczy”. Byliśmy świadkami tworzenia nowej tradycji w drużynie, w której skończeniu okresu zuchowego w chwili Przyrzeczenia młodzi harcerze przekazują swój Znaczek Zucha swoim następcom. Serdecznie gratulujemy! Po powrocie do szkoły i zjedzeniu kolacji uczestnicy mogli obejrzeć w jaki sposób tworzy się obrzędowość w drużynie podczas obozu w filmie „Czarne stopy”. Do końca filmu wytrwali nieliczni.

Jak co roku, niedziela jest dniem obchodów miejskich w Wiźnie. Po uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych i Wojska Polskiego, nastąpiło uroczysty Apel poległych w wykonaniu żołnierzy z Łomży. Mogliśmy także obejrzeć występ Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz Mażoretek. Po uroczystościach na Rynku wróciliśmy do szkoły, by zakończyć zlot apelem podsumowującym, na którym zostały rozdane nagrody.
Do zobaczenia za rok!

Autorzy zdjęć: dh. Anna Saniewska, dh. Damian Walczyk, phm. Sławomir Sienkiewicz.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
ZHP
wt, 14 września 2010 17:05
Data ostatniej edycji: cz, 07 października 2010 13:48:47

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę