Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 360

Wielka Gala zakończyła 17. Festiwal

Trwającą blisko trzy godziny Wielką Galą w Pałacu zakończył się 17. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. Na scenie na schodach pałacu rodu Lutosławskich zaprezentowała się większość wykonawców, którzy przez tydzień występowali podczas festiwalowych koncertów. Podczas Finału Dariusz Wójcik, który w tym roku świętuje 25-lecie pracy artystycznej i z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo Łomża związany jest od początku jego istnienia, otrzymał przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę zasłużony kulturze polskiej.

Tradycyjnie koncert finałowy Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża nosi nazwę Wielka Gala w Pałacu - Jacek Szymański i jego goście. Wśród parkowej zielni rozbrzmiewają przeboje wokalne i instrumentalne ze światowego repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego, które wszyscy znają. Tu, zazwyczaj nie ma niespodzianek. Artyście, których  Szymański zaprasza na festiwal jeszcze raz, zazwyczaj na krótko, mogą pokazać się publiczności, która gromkimi oklaskami nie tylko nagradza, ale i ich przyjmuje. Tym razem jednak dyrektor artystyczny zgotował publiczności niespodziankę. Specjalne na Galę zaprosił dwoje solistów z Korei: Choi Sung Uk i Song Ye Young. Zwłaszcza śpiewająca po polsku sopranem Koreanka zauroczyła słuchacz, którzy kilkakrotnie domagali się jej bisów... Wśród gwiazd finałowego koncertu byli m.in. Joanna Cortes, która zaśpiewała również w duecie najpierw z Jackiem Szymański, a później także Rafałem Songanem, Katarzyna Rzymska, Magdalena Witczak, Monika Fedyk-Klimaszewska, Grzegorz Piotr Kołodziej, Łukasz Wroński czy Dariusz Wójcik. Ten ostatni podczas finału festiwalu odebrał specjalną odznakę zasłużony kulturze polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak podkreślał poseł Józef Klim, który w zastępstwie ministra Bogdana Zdrojewskiego przypiął odznakę artyście, minister chciał, aby została ona wręczona właśnie tu, w Drozdowie, na zakończenie kolejnej edycji Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża.

Łącznie w ramach 17. edycji Festiwalu odbyło się kilkanaście koncertów podczas których przede wszystkim utwory muzyki poważnej śpiewało i grało ponad 30 artystów. Kilka z tych koncertów szczególnie mocno utkwi w pamięci widzów tegorocznej edycji festiwalu. Poza wzmiankowanymi już w ubiegłym tygodniu koncertami: inaugurującym, podczas którego z utworami Fryderyka Chopina zmierzył się Bogdan Kułakowski profesor i rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, niedzielnym Joanny Cortes na dziedzińcu Centrum Katolickiego w Łomży i poniedziałkowym Bel canto – amore mio w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, na uwagę zasłużyło także, przedstawiane jako wydarzenie festiwalowe, estradowe wykonanie w kościele pw. Krzyża Świętego opery „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta w inscenizacji Jacka Szymańskiego. Główną rolę Figara zaśpiewał Grzegorz Piotr Kołodziej, a na scenie towarzyszyły mu m.in. Magdalena Witczak, Katarzyna Rzymska oraz Monika Fedyk-Klimaszewska, która zaśpiewała męska rolę Cherubina. Publiczność, która szczelnie wypełniła przestronne wnętrze świątyni żywo reagował na perypetie bohaterów opery jakże często nagradzając wykonanie poszczególnych partii gromkimi brawami, a na koniec gotując śpiewakom gromkie owacje.
Na słowa uznania zasługuje również, odmienny od pozostałych festiwalowych koncertów, sobotni koncert w drozdowskim kościele. Tu w świat jazzu i okolic zabrał słuchaczy łomżanin Paweł Lipski i jego quartet. W programie znalazły się nie tylko standardy muzyki jazzowe, a w efekcie młodzi muzycy trzykrotnie musieli bisować.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę