niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@

Harcerze -weterani w Suwałkach

29 maja 2010 Suwałki

Zastęp Harcerzy Drużyny Weteranów im. Leona Kaliwody z Łomży został zaproszony przez Harcerzy Weteranów z Suwałk na uroczyste spotkanie pokoleń, które odbyło się w dniu 29 czerwca 2010 roku w Domu Nauczyciela w Suwałkach.

W spotkaniu pokoleń wzięli udział weterani z Suwałk, Białegostoku, Ełku, Łomży i Bielska Podlaskiego. Harcerzy weteranów Łomży powitała prowadząca spotkanie dh. Lucyna Grabińska. Spotkaniu przewodniczyła dh. Irena Pawletko z Białegostoku. Po obrzędowym rozpoczęciu zbiórki i zapoznaniu z programem spotkania, jako pierwsi zabrali głos weterani z Suwałk, Białegostoku i Ełku. Byli to poeci, którzy cytowali fragmenty z własnych utworów.

W części oficjalnej harcerze weterani z Suwałk dla zaproszonych harcerzy weteranów wręczyli pamiątkową, pozłacaną monetę wielkości dwuzłotówki, wydaną w Suwałkach z okazji setnej rocznicy śmierci Marii Konopnickiej. Na zakończenie części roboczo - oficjalnej dh. Anna Skarżyńska podziękowała za miłe przyjęcie i wręczyła album o Łomży dla Drużyny Weteranów z Suwałk. Poinformowała zebranych weteranów o Zlocie Drużyny Weteranów w Łomży i zaprosiła wszystkich wymienionych wyżej uczestników na zlot do Łomży. Następnie zaprezentowała mini program łomżyńskiego zastępu.

Jako pierwszy zabrał głos dh Edward Stefanowicz. W swoim wystąpieniu w sposób bardzo interesujący sposób przedstawił historię krzyża harcerskiego i lilijki na przestrzeni istnienia harcerstwa. Wizualną prezentację krzyża harcerskiego i lilijki przedstawił na ilustracjach i planszach. W solowym wystąpieniu dh. Ela Grabska zaśpiewała kurpiowską piosenkę. Dh. Irena Świderska zaśpiewała pieśń o Łomży i pieśń o Matce Sybiraczce. Dh. Irena Wagner w swoim wystąpieniu podała dokładną datę i program Zlotu Drużyny Weteranów w Łomży i zaprosiła obecnych na spotkaniu na ten zlot.

Przebieg spotkania był urozmaicony, dh z Suwałk akompaniował przy śpiewaniu harcerskich piosenek na gitarze. Atmosfera spotkania przy herbacie i ciasteczkach była przyjemna i biesiadno-harcerska. W następnej części spotkania wszyscy udali się do Starego Folwarku, zwiedzali tam muzeum krajoznawczo –przyrodnicze. W zabytkowej karczmie spożyli obiad. Po obiedzie zwiedzali klasztor Kamedułów, a zwłaszcza pokoje, w których przebywał ojciec święty Jan Paweł II. Ze wzgórza na placu klasztornym podziwiali piękną panoramę jeziora Wigry. Oglądali także statek, na którym pływał Ojciec Święty.

Suwalscy weterani ponownie zaprosili gości na wspólną herbatę i ciasto. Były też różne rodzaje owoców, wód mineralnych i soki. Na placu klasztoru Kamedułów zakończono spotkanie harcerskim kręgiem śpiewając pieśń „Idzie noc”. Dalszym etapem harcerskiej wycieczki było zwiedzanie bazyliki w Sejnach i uczestnictwo w Mszy Świętej.

Z Sejn zastęp łomżyński wyruszył w drogę powrotną do Łomży, podziwiając piękno krajobrazu pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Puszczy Augustowskiej. Organizatorem wycieczki była zastępowa dh. Anna Skarżyńska oraz dh. Komendantka Hufca Dorota Górska.

hm. Irena Świderska

 

Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0