MŚP wykorzystały szansę
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zakończyła rozliczanie umów dotacji zawartych w ramach programu Fundusz Dotacji Inwestycyjnych Phare 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG). Jego wdrożenie przyczyniło się do realizacji w województwie podlaskim inwestycji o łącznej wartości ponad 18,4 miliona Euro. Szansa jaką otrzymało województwo podlaskie w postaci programu Phare 2000 została wykorzystana. Uzyskane efekty pozwolą na zwiększenie potencjału regionalnych firm z sektora MŚP.
Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, ocenia, że zainteresowanie programem było bardzo duże. Świadczyć o tym mogą liczny - w okresie od sierpnia 2002 do listopada 2003 przyjęto 338 wniosków o udzielenie dotacji. W efekcie podpisano 266 umów dotacji z beneficjentami z kręgu małych i średnich przedsiębiorstw. Z tej liczby, aż 227 projektów zostało zrealizowanych i rozliczonych, a środki pieniężne wpłynęły już na konta beneficjentów. Oznacza to, że aż 85 procent projektów zakwalifikowanych do objęcia wsparciem zakończyło się sukcesem.
-Na uwagę zasługuje fakt, że łączna wartość wypłaconego dofinansowania wyniosła około 4,2 miliona euro, co daje wykorzystanie budżetu funduszu na poziomie 90 procent - dodaje Wiesław Kamieński z PFRR, odpowiedzialny za FDI. – Jednocześnie należy zaznaczyć, iż podczas wdrażania zakontraktowana została całość dostępnych środków budżetu programu. Było to możliwe dzięki zdecentralizowanemu systemowi wdrażania, który dawał Regionalnej Instytucji Finansującej (którą na Podlasiu jest PFRR) możliwość sprawnego zarządzania programem. Dzięki temu istniała możliwość szybkiej interwencji i ponownego zakontraktowania tzw. środków uwolnionych. Dotyczyło to sytuacji, w których przedsiębiorcy rezygnowali z przyznanej dotacji, bądź nie wywiązali się z zawartej umowy. Niewykorzystane w ten sposób pieniądze zostały ponownie zakontraktowane i przyznane innym firmom.
Blisko 50 procent całości przedsięwzięć zrealizowanych w ramach Phare 2000 w województwie podlaskim dotyczy Białegostoku i powiatu białostockiego. Na kolejnych miejscach znajdują się powiaty: łomżyński, suwalski i bielski. Na każdą z tych lokalizacji przypadło około 6 procent zawartych umów.
Interesująco przedstawia się również struktura podmiotowa inwestycji. Największy udział (wg liczby zawartych umów dotacji) stanowią firmy z sektora transportowego (około 13,5 procent). Na kolejnych miejscach znajdują się przedsięwzięcia w produkcji artykułów spożywczych (9 procent), budownictwie (8,2 procenta), branży motoryzacyjnej (6,4 procenta) i produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (5,2 procenta). Istotną rolę odgrywały również przedsiębiorstwa z branży meblarskiej, metalowej i doradczej.