Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

MŚP wykorzystały szansę

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zakończyła rozliczanie umów dotacji zawartych w ramach programu Fundusz Dotacji Inwestycyjnych Phare 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG). Jego wdrożenie przyczyniło się do realizacji w województwie podlaskim inwestycji o łącznej wartości ponad 18,4 miliona Euro. Szansa jaką otrzymało województwo podlaskie w postaci programu Phare 2000 została wykorzystana. Uzyskane efekty pozwolą na zwiększenie potencjału regionalnych firm z sektora MŚP.

FDI Phare 2000 SSG wdrażany był w województwie podlaskim od czerwca 2002 roku. Program przewidywał dofinansowanie zakupu nowych środków trwałych w wysokości 25 procent poniesionych kosztów. Jego wdrożenie przyczyniło się do realizacji w województwie podlaskim inwestycji o łącznej wartości ponad 18,4 miliona euro.
Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, ocenia, że zainteresowanie programem było bardzo duże. Świadczyć o tym mogą liczny - w okresie od sierpnia 2002 do listopada 2003 przyjęto 338 wniosków o udzielenie dotacji. W efekcie podpisano 266 umów dotacji z beneficjentami z kręgu małych i średnich przedsiębiorstw. Z tej liczby, aż 227 projektów zostało zrealizowanych i rozliczonych, a środki pieniężne wpłynęły już na konta beneficjentów. Oznacza to, że aż 85 procent projektów zakwalifikowanych do objęcia wsparciem zakończyło się sukcesem.
-Na uwagę zasługuje fakt, że łączna wartość wypłaconego dofinansowania wyniosła około 4,2 miliona euro, co daje wykorzystanie budżetu funduszu na poziomie 90 procent - dodaje Wiesław Kamieński z PFRR, odpowiedzialny za FDI. – Jednocześnie należy zaznaczyć, iż podczas wdrażania zakontraktowana została całość dostępnych środków budżetu programu. Było to możliwe dzięki zdecentralizowanemu systemowi wdrażania, który dawał Regionalnej Instytucji Finansującej (którą na Podlasiu jest PFRR) możliwość sprawnego zarządzania programem. Dzięki temu istniała możliwość szybkiej interwencji i ponownego zakontraktowania tzw. środków uwolnionych. Dotyczyło to sytuacji, w których przedsiębiorcy rezygnowali z przyznanej dotacji, bądź nie wywiązali się z zawartej umowy. Niewykorzystane w ten sposób pieniądze zostały ponownie zakontraktowane i przyznane innym firmom.
Blisko 50 procent całości przedsięwzięć zrealizowanych w ramach Phare 2000 w województwie podlaskim dotyczy Białegostoku i powiatu białostockiego. Na kolejnych miejscach znajdują się powiaty: łomżyński, suwalski i bielski. Na każdą z tych lokalizacji przypadło około 6 procent zawartych umów.
Interesująco przedstawia się również struktura podmiotowa inwestycji. Największy udział (wg liczby zawartych umów dotacji) stanowią firmy z sektora transportowego (około 13,5 procent). Na kolejnych miejscach znajdują się przedsięwzięcia w produkcji artykułów spożywczych (9 procent), budownictwie (8,2 procenta), branży motoryzacyjnej (6,4 procenta) i produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (5,2 procenta). Istotną rolę odgrywały również przedsiębiorstwa z branży meblarskiej, metalowej i doradczej.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę