Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.greenpeace.pl

Via Baltica - nie tędy droga!

Protest przeciwko niszczeniu Zielonych Płuc Polski Kwadrans po ósmej rano aktywiści Greenpeace’u wspięli się na dach budynku Ministerstwa Infrastruktury i rozwiesili transparent z hasłem „NIE NISZCZCIE ZIELONYCH PŁUC POLSKI”. W pokojowym, międzynarodowym proteście bierze udział prawie 30 osób z Polski, Austrii, Węgier i Holandii. Jest to pierwsza tego typu akcja organizowana przez polskie biuro Greenpeace’u, które zostało otwarte zaledwie pół roku temu. Protest ten jest kolejnym etapem starań ekologów o niedopuszczenie do budowy drogi ekspresowej „Via Baltica” przez bezcenne pod względem przyrodniczym tereny północno-wschodniej Polski, chronione zarówno prawem Polskim jak i międzynarodowym.


„Domagamy się pisemnego zapewnienia, że jakiekolwiek prace na odcinku planowanej drogi „Via Baltica” w żaden sposób nie naruszą równowagi ekologicznej terenów objętych ochroną lub proponowanych do europejskiej sieci NATURA 2000”, mówi Maciej Muskat, kampanier Greenpeace’u.

Jeden z aktywistów dodaje „Przyjechałem tutaj by wspomóc moich polskich kolegów w staraniach o ochronę Zielonych Płuc Polski, które są unikatowym miejscem w skali Europy. Uważam, że wszelkie nieskażone działaniami człowieka miejsca powinny być chronione za wszelką cenę”.

Greenpeace nie jest przeciwny rozbudowie infrastruktury drogowej w Polsce. Sprzeciwia się jednak planom, które, tak jak „Via Baltica”, drastycznie ingerują w środowisko naturalne. Wybudowanie trasy w zaplanowanym tzw. „wariancie białostockim” będzie miało katastrofalne skutki dla doliny Biebrzy i Narwi, Puszczy Augustowskiej oraz bezcennej pod względem ekologicznym doliny Rospudy. Trasa będzie także przebiegać w bezpośredniej bliskości Puszczy Knyszyńskiej oraz Wigierskiego Parku Narodowego.

Greenpeace powstał w 1971 r. w Kanadzie i już od lat stoi na straży środowiska naturalnego na całym świecie. Jest obecny w ponad 40 krajach świata na 6 kontynentach. Jest organizacją bezkompromisową, odkrywa i nagłaśnia wszelkie działania, które zagrażają równowadze ekologicznej. Podstawową, kluczową wartością organizacji jest zasada biernego oporu.

„Jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć o wiele więcej poprzez pokojowy protest niż poprzez stosowanie przemocy”, mówi Muskat.

Polskie biuro Greenpeace’u zostało otwarte w kwietniu tego roku. Głównymi kampaniami w naszym kraju będą działania na rzecz ochrony „Zielonych Płuc Polski” i przeciwko wprowadzaniu organizmów modyfikowanym genetycznie.
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę