Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@

Święto Niepodległości 2009

11 listopada 2009 Łomża, Zambrów

10 listopada "Wspomnienie wydarzeń na Ziemi Łomżyńskiej 1918 roku"

Dnia 10 listopada br. o godzinie 16 w bursie nr. 3 harcerze łomżyńscy spotkali się na corocznych Spotkaniach Listopadowych z Weteranami. Główną punktem programu była gawęda przygotowana przez dh. Janusza Chróścielewskiego. Podczas gawędy Druh w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam wydarzenia z roku 1918 roku i historię Święta Niepodległości.

Na pewno wielu z nas nie wiedziało o tym, iż na Ziemiach Łomżyńskich odbywały się liczne walki. Co za tym idzie, dzięki nim tym ujawniło się wielu łomżyńskich Bohaterów. Najbliższym naszemu, harcerskiemu sercu powinien być dh. Leon Kaliwoda, który oddał swoje życie na progu wolności. Po gawędzie dh. Irena Świderska zaprezentowała nam swoją interpretację pięknego wiersza, brata dh. Chróścielewskiego – Tadeusza, do którego ułożyła własną melodię. Zapewne wielu młodszym harcerzom mogło się wydawać, że jest to śmieszne. Lecz na pewno starszych Harcerzy piosenka ta uderzyła wprost w serce.

Następnym punktem tego dnia było wspólne biesiadowanie. Po posileniu się wszystkie drużyny ruszyły na grę terenową przygotowana przez dh. "Żółwika". Na grze odwiedzaliśmy pomniki, które wspominają osoby poległe podczas walk o Niepodległość Polski.

Ostatni punkt gry tej miał miejsce na Cmentarzu Łomżyńskim. Zadaniem było odwiedzenie kilku mogił osób poległych podczas walk o "Naszą Niepodległość” i narysowanie mapek, które miałyby pomóc w dojściu do tych pomników. Po grze odbyła się harcerska Msza Święta w cmentarnej Kaplicy. Na mszy tej usłyszeliśmy piękne czytanie i kazanie mówiące o krzyżu – Krzyżu Chrystusa, krzyżach Krzyżackich, ale i naszym Harcerskim Krzyżu. Po mszy każda z drużyn rozeszła się po cmentarzu, aby zapalić znicze na mogiłach harcerskich, które wcześniej porządkowano podczas Zaduszek harcerskich. Cały dzień był wstępem do uroczystości związanych z dniem 11 listopada.

11 listopada Obchody związane z odzyskaniem Niepodległości -Łomża

Może ten dzień już za nami, pewnie wiele osób zapomniała lub nie wiedziała, że ten dzień w ogóle był. Lecz ja chciałbym przypomnieć najważniejsze wydarzenia związane z obchodami odbywającymi się podczas tego dnia w Łomży. 11 listopada br. około godz. 8 30 spotkaliśmy się w naszym Domu Harcerza, aby razem ze sztandarem przemaszerować na ulicę Sienkiewicza pod tablicę upamiętniającą tragiczną śmierć dh. Leona Kaliwody.

Uroczystości te zaczęły się od godziny 9.00. Po odprawie pocztów sztandarowych Łomżyńska Młodzieżowa Orkiestra Dęta odegrała hymn narodowy. Później, jak zawsze przemówienia władz naszego miasta, powiatu, województwa. Po przemówieniach zaczęły się ciekawsze rzeczy takie jak: Apel Poległych, upamiętniający bohaterów, żołnierzy, dzieci, mieszkańców Łomży i okolic walczących o niepodległość w naszym mieście, a szczególnie tych którzy oddali Swoje życie, często bardzo krótkie, za naszą Matkę - Ojczyznę.

Po uroczystym Apelu żołnierze oddali salwy honorowe. Minęły przemowy, apel, salwy honorowe - nastąpiło złożenie kwiatów. Po tym przemaszerowaliśmy za pocztami sztandarowymi ulicami Łomży do katedry na uroczystą Mszę św. Po drodze nastąpiło złożenie kwiatów przy naszym Harcerskim "Kamieniu". Na mszy usłyszeliśmy bardzo piękne kazanie wygłoszone przez Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Po mszy wszyscy Harcerze udali się do Hufca na kanapeczki, gorącą herbatkę i ciasto. Gdy już wszyscy się posilili zaczęliśmy kolejno wyruszać na bieg do Drozdowa.

Na szczęcie nasze dwie drużynki pomyślały i zabrały ze sobą pałatki, dzięki którym doszliśmy bardziej susi, niż mokrzy. Pomimo dalekiej drogi, lejącego deszczu i wiejącego silnego wiatru maszerowaliśmy uparcie do celu. Wiedząc że w Muzeum w Drozdowie czeka na nas gorąca PIZZA i herbata. Podczas jedzenia wypełnialiśmy zadania punktowe, które zebraliśmy w drodze do Drozdowa. Około godziny 16. 30 przy tablicy obok Muzeum odbyło się złożenie kwiatów, po którym wróciliśmy do Łomży autobusem.

Mateusz A. Goliński

11 listopada Obchody związane z odzyskaniem Niepodległości -Zambrów

Dzień 11 listopada ma dla nas wszystkich szczególne znaczenie. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska znów zaczęła cieszyć się suwerennością. Dziewięćdziesiąt jeden lat temu Polaków ogarnął szał radości. Na ulicach miast gromadziły się wiwatujące tłumy. Cieszono się z obecnych na każdym kroku symboli narodowych. „Kto tych krótkich chwil nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości. Cztery pokolenia czekały nadaremnie na tę chwilę, piąte doczekało” – pisał w swych wspomnieniach premier pierwszego rządu Jędrzej Moraczewski.

Dziś świętu odzyskania niepodległości nadajemy inny wymiar. Cieszymy się wolnością, uczestnicząc w lokalnych i szkolnych uroczystościach. W środę, 11 listopada 2009 roku, zuchy z 4 Zambrowskiej Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” i harcerze z 44 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Oaza Spokoju” wzięli udział w miejskich obchodach tego święta. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Powstania Styczniowego, znajdujący się na Placu Sikorskiego. Delegacje harcerzy i zuchów złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów w imieniu drużyn i Komendy Hufca Nadnarwiańskiego.

To wspólne świętowanie na pewno wzmocni nasze przywiązanie do wartości podstawowych, takich jak Ojczyzna i życie w pokoju. Jest zewnętrznym znakiem naszego szacunku dla pięknych narodowych tradycji. Młodemu pokoleniu przypomina, dzięki czyim wysiłkom nazywamy się Polakami, a nasza Ojczyzna - Polską.

phm. Lidia Grad, pwd. Elżbieta Glińska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę