Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Dzień instruktora i promocja książki.

27 października 2009 Łomża I LO

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego oraz Hufiec Nadnarwiański ZHP w Łomży zaprosili na spotkanie z okazji Dnia Instruktora i promocji I tomu książki Pt.: ”Harcerstwo Łomżyńskie wczoraj i dziś” czynnych instruktorów, harcerzy z Drużyny Weteranów, a także szereg osób, które były instruktorami m.in. w latach, kiedy w naszym mieście funkcjonowała Chorągiew Łomżyńska ZHP.

W zaproszeniu podpisanym przez komendantkę hufca dh. Dorotę Górską i prezesa SPHŁ dh. Adama Frączka napisano, że harcerstwo to wielka wielopokoleniowa rodzina, że istnieje już prawie 100 lat, ponieważ wciąż wielu ludzi czerpie radość życia z faktu wzrastania w atmosferze tworzonej w trakcie realizacji ideałów zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, których symbolem jest Krzyż Harcerski.

Skuteczne wychowanie młodego pokolenia harcerzy zawsze jest zależne od jakości pracy kolejnych pokoleń harcerskich instruktorów, od tego jakich wychowają następców. Aktualnie SPHŁ wraz z Hufcem Nadnarwiańskim realizują projekt zatytułowany „Łączymy Pokolenia” finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

Z tej racji powstała możliwość ożywienia kontaktów międzypokoleniowych, wzmacniania więzów łączących instruktorów różnych pokoleń harcerskich z harcerzami młodszymi oraz możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. Wyrosło też przekonanie, że ta współpraca ożywi, zdynamizuje rozwój harcerstwa na Ziemi Łomżyńskiej.

Spotkanie instruktorów ZHP miało miejsce 27 października 2009 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Przy stolikach przystrojonych jesiennymi liśćmi i lampionami zasiedli licznie przybyli dawni i obecni instruktorzy, harcerze z drużyn byłego hufca ZHP im. Obrońców Wizny, byłej Chorągwi ZHP im. SGO „Narew”, członkowie Drużyny Harcerzy Weteranów i inni. Światło lampionów, harcerska piosenka wprowadzały niepowtarzalny, właściwy tylko harcerskim środowiskom nastrój. Ożyły wspomnienia, przypomniały się fakty.

Całe spotkanie składało się z trzech segmentów. Pierwszym z nich było multimedialne przedstawienie działalności Hufca Nadnarwiańskiego. Prezentację przygotowali dh Kamil Kaszuba oraz dh. Monika Rosochacka, a poszczególne plansze komentowała dh. komendant.

Część druga to prezentacja przygotowana przez dh. Elżbietę Prószyńską wydanej wcześniej książki Pt.: „Harcerstwo Łomżyńskie wczoraj i dziś”. Druhna Ela opowiadała o genezie książki, o starych fotografiach, wystawie plansz wykonanych przez dh. Edwarda Stefanowicza.

Na kształt książki wpływ mieli też m.in. dh. Teresa Niklewicz, dh. Ludwik Żelechowski. Trzeba też dodać, że w przygotowaniu jest II tom, w którym autorzy pragną zawrzeć historię powstania i działalności drużyn aktualnie funkcjonujących w ramach Hufca Nadnarwiańskiego. Wydaniu wyżej wspomnianej książki przyświecał cel – „ocalić od zapomnienia”. Nie składali jej fachowcy, lecz amatorzy, niemniej powstała ona z potrzeby serca, z potrzeby zachowania w zbiorowej pamięci Łomżan osób i czynów harcerzy z terenu Ziemi Łomżyńskiej.

Trzecia część spotkania to prezentacja przez dh. Adama M. Frączka Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego. Wspomniał historię jego powstania, teren działania, aktualne władze, cele. Kto chciał bliżej poznać organizację miał możliwość zapoznać się ze statutem. Zainteresowani już na miejscu mogli też wypełnić deklarację przynależności do tej organizacji. Dh. Adam podkreślił, że stowarzyszenie, może być terenem owocnej, pięknej, współpracy między harcerskimi pokoleniami. W ocenie zebranych ta forma społecznej działalności została przyjęta pozytywnie.

Po części oficjalnej przy kawie i herbacie, smacznym cieście ożyły wspomnienia, powstały projekty przyszłych działań. Z pewnością takie spotkania środowisk harcerzy łomżyńskich było potrzebne. Mamy też przekonanie, że kolejne przyciągną jeszcze wielu innych, do których nie mieliśmy możliwości dotarcia.

W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy na nie przybyli, za lata ich pięknej harcerskiej, instruktorskiej pracy; życzyć zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. Harcerstwo Łomżyńskie wiele Wam zawdzięczają!

Chcę też podziękować tym wszystkim, który przyczynili się do powstania książki, powstania Stowarzyszenia a także tym, którzy pomogli w zorganizowaniu Dnia Instruktora – spotkania harcerskich pokoleń. Serdeczne podziękowania kieruję też na ręce dyrektora I LO Jerzego Łuby za udostępnienie nam auli oraz do przedstawicieli mediów, którzy o naszej działalności poinformowali lokalną społeczność. Pragnę wyrazić nadzieję, że łomżyńskie harcerstwo ma coraz lepszy grunt do rozwoju, życzliwą atmosferę społeczną i coraz więcej osób wspierających je w realizacji statutowych działań.

Spotkanie instruktorskie z okazji Dnia Instruktora finansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Łączymy pokolenia”

A.M. i K. Frączek

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę