Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Zlot Jesienny

23-24 października 2009 Rosochate Kościelne

W dniach 23- 24. 10. 2009 w Zespole Szkól w Rosochatem Kościelnem odbył się IV Jesienny Zlot ZHP w ramach projektu „Łączymy pokolenia”. Celem Zlotu było odkrycie historii oraz dnia dzisiejszego okolic Rosochatego poprzez spotkania z ludźmi, którzy tę historie tworzyli. Wzięły w nim udział zarówno gromady zuchowe i drużyny harcerskie z Łomży, Bielska Podlaskiego, Zawad, Zambrowa, Jedwabnego, Czyżewa, jak też przedstawiciele starszego pokolenia z Rosochatego i okolic.

Zlot rozpoczął się w piątek wieczorem apelem, na którym komendantka Hufca Nadnarwiańskiego phm D. Górska przyjęła meldunek zgłoszonych 15 patroli oraz rozkazem powołała kadrę zlotu: komendanta zlotu- phm Małgorzata Gołaszewska –Zaręba, oboźna - pwd Monika Rosochacka, kwatermistrz- phm Sławomir Sienkiewicz, z-ca d.s. programowych- dh Emilia Kaczyńska.

Następnie miała miejsce wieczornica z zaproszonymi gośćmi. Wśród gości byli:
- p. Kostromska Alina – emerytowana nauczycielka w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej, drużynowa, instruktor ZHP;
- p. Wiesława Janczewska – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem, drużynowa, instruktor ZHP;
- p. Skwierczyński Henryk- w czasie okupacji sowieckiej wywieziony w głąb Syberii wraz z całą swoją rodziną, gdzie przebywał ok. 6 lat, uważa, że cud i modlitwa pozwoliły mu powrócić do Polski;
- p. Kaczyński Romuald– najstarszy mieszkaniec gminy i miejscowości Rosochate Kościelne (98 lat) bardzo dobrze pamięta przebieg I i II wojny światowej na naszym terenie, potrafi opowiadać o szczegółach, które przeżył on i jego rodzina;
- p. Mystkowski Józef – emerytowany nauczyciel, były Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem, opiekun drużyny harcerskiej;
- p. Szulborska Elżbieta – wieloletnia nauczycielka historii w Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem.

Przy zapalonych świecach zaproszeni goście wspominali swoją młodość, często bardzo trudną, mówili o wydarzeniach związanych z historią Polski oraz z historią naszej miejscowości i okolic. Dzięki życzliwości tych ludzi mogliśmy przeżyć ciekawą lekcję historii, która wzbogacona była prezentacją multimedialną Pt. „ZHP dawniej i dziś”, a akcentem integrującym starsze i młodsze pokolenia był wspólny śpiew harcerskich piosenek przy dźwiękach gitar. Nastrój tego spotkania był niepowtarzalny.

Po przerwie na kolację realizowany był program zlotu. Miał miejsce Festiwal Zabawy, w tym roku pod hasłem – „Średniowiecze z poczuciem humoru”. Patrole prezentowały przygotowane wcześniej scenki na wesoło, był pokaz mody średniowiecznej, różne konkurencje oraz nauka tańca.

Zajęcia oceniała komisja w składzie: Romeo i Julia oraz Robin Hood. Cisza nocna była bardzo krótka. Spali tylko Ci, którzy „padli ze zmęczenia”. Po północy zlotowicze zorganizowali urodzinowy apel dla dh. Magdaleny. Był tort i „sto lat”. O godzinie trzeciej w harcówce 16 harcerzy przystąpiło do Przyrzeczenia.

W sobotę po apelu drużyny podjęły bieg patrolowy. Brzydka pogoda i opady deszczu popsuły plany organizatorów zlotu i trzeba było zmienić trasę biegu ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Program przewidywał turniej rycerski na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Świecku Strumianym, ale ze względu na pogodę kadra zlotu zmieniła miejsce zajęć. Odbył się on w pobliżu szkoły, w lesie. Na wyznaczonych punktach zuchy i harcerze zmagali się z różnymi zadaniami m. in. promowanie wartości patriotycznych, propagowania zdrowego trybu życia, współdziałania w grupie, poznawania piękna przyrody.

Dużą atrakcją okazały się zajęcia strzelania z łuków do celu oraz jazda konna. Wszystkie patrole bezpiecznie wróciły do szkoły na bigos i kiełbaski. Po wspólnym śpiewograniu posprzątaliśmy szkołę. Zlot zakończył się o godzinie 16- stej apelem, na którym wręczone były dyplomy i nagrody, przyznane zostały sprawności dla zuchów i harcerzy.

Zlot w Rosochatem Kościelnem odbył się po raz czwarty. Organizatorami zlotu była 14 Drużyna Harcerska i Zespół Szkół w Rosochatem Kościelnem. Udało się to dzięki życzliwości wielu ludzi. Za pomoc w organizacji serdecznie dziękujemy:
- phm Dorocie Górskiej – komendantce hufca
- p. B. Kossakowskiej- Dyrektorowi Zespołu Szkół w Rosochatem Kościelnem
- Komendzie Policji w Czyżewie

oraz sponsorom:
- p. J. Netterowi
-.p. Bożenie i p. Jerzemu Pruszyńskim
- p. J. Kossakowskiemu

Zlot został sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu partnerskiego ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego „Łączymy pokolenia”.

phm Małgorzata Gołaszewska-Zaręba

 

Udział wzięli:
-2 DH "Zielony Płomień" -Jedwabne -plus za znajomość Prawa Harcerskiego i pojęcia "cisza nocna"
-3 DH im. Szarych Szeregów -Czyżew
-4 GZ "Leśne Skrzaty" -Zambrów
-4 DH "Panteon" -Łomża
-6 DH im. Sybiraków -Czyżew
-8 DH -Czyżew
-11 SDS "Exodus" -Łomża
-13 DH "Agada" -Łomża -plus za harcerskie zachowanie
-14 DH -Rosochate Kościelne -plus za wysiłek organizacji zlotu
-13 DH "Latarka" -Bielsk Podlaski
-21 DH "Agapa -Pomocna Dłoń" -Jedwabne -plus za harcerskie zachowanie
-25 DH "Madras" -Łomża
-33 DH -Zambrów
-44 DH "Oaza Spokoju" -Zambrów
-54 DH im. Szarych Szeregów" -Boćki
-DH "Wilki" -Zawady

 

Foto: Dama i rycerz.
Foto: Cała władza w rękach kobiet.
Foto: Szereg (harcerski, apelowy)
Foto: Na ognisko znowu było za zimno...
Foto: Pokaz slajdów.
Foto: W zabawie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Foto: Dam było wiele, rycerzy jakby mniej.
Foto: Przedstawienie czas zacząć.
Foto: Zajęcia sportowe.
Foto: Przygotowanie do przyrzeczenia.
Foto: Jedyny chorąży drużyny w hufcu.
Foto: Teatr, czyli:
Foto: Ułani.
Foto: Strzelcy.
Foto: I harcerki.
Foto: Rozdawnictwo jest jak słodycze -przyjemne i niezdrowe.
Foto: Tak było w tym roku w Rosochatem.
Foto: Tak było dwa lata temu w Rosochatem.
ZHP
nie, 25 października 2009 17:09
Data ostatniej edycji: pon, 21 grudnia 2009 20:08:17

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę