Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Warsztaty instruktorskie

18-20 września 2009 Nowogród

W dniach od 18-20.09.2009r, po raz drugi w naszym hufcu odbyły się warsztaty instruktorskie, których organizatorem była Komenda Hufca przy współpracy z Namiestnictwem Harcerskim. Spotkanie odbyło się w malowniczym miejscu jakim jest „Chata Kurpiowska nad Narwią”. Miejsce to zagwarantowało uczestnikom nie tylko schronienie podczas zajęć, ale i wypoczynek w czasie wolnym. Sam domek w stylu kurpiowskim znajduje się wśród lasów, niedaleko od rzeki Narew. Zachęciło to w wolnych chwilach do wyjścia na spacery po lesie, a nawet zbierania grzybów, obserwowania zwierząt i ptaków lub spokojnie płynącej rzeki, na której tafli od czasu do czasu pokazują się naprawdę duże sztuki ryb różnego gatunku.

W warsztatach udział wzięło 16 instruktorów Hufca Nadnarwiańskiego: Komendy Hufca, członkowie Komisji Historycznej, Asystent projektu FIO oraz drużynowi i przyboczni z 21 DH Jedwabne, DH w Szczuczynie, 14 DH Rosochate, 31 ŁDW SWS, 2 WDH Jedwabne, 33 ZDH w Zambrowie oraz GZ w Szczuczynie. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez hm. Dorotę Górską oraz phm. Małgorzatę Modzelewską.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 18.09.2009 r. ogniskiem integracyjnym. Następnego dnia od godziny 10:00, uczestnicy warsztatów dyskutowali na następujące tematy: „Patriotyzm jutra a wyzwania współczesnego harcerstwa”, podczas którego instruktorzy mieli za zadanie opracować alfabetyczny spis haseł dotyczący patriotyzmu. Uczestnicy starali się też odpowiedzieć na pytania:

1. Czym jest patriotyzm dnia wczorajszego, dzisiejszego i jutrzejszego?
2. Czym możemy się poszczycić w prezentowaniu patriotyzmu na zewnątrz (np. w trakcie wypraw zagranicznych harcerzy)?
3. Jakie istnieją obecnie w Polsce problemy społeczne mające wpływ na ZHP, które stanowią ważne i niekiedy wielkie wyzwanie w wychowywaniu współczesnego harcerza.

Popołudniowe zajęcia rozpoczęły się dyskusją nad Kodeksem Instruktorskim, który już obowiązuje od marca 2009 r. w czasie rozmów próbowano odpowiedzieć na pytania:

1. Problemy w realizowaniu misji ZHP.
2. Problem w rozumieniu Misji ZHP.
3. Problem w zrozumieniu roli harcerskiego wychowawcy.
4. Niezrozumienie dla różnicy między wychowankiem a wychowawcą.
5. Określenie roli instruktora i wzorca postaw instruktorskich, tak, by możliwa była skuteczna realizacja misji ZHP.
6. Jaki cel ma realizować kodeks instruktorski?

Dzień zakończył się rozmowami o nadchodzącym zjeździe ZHP oraz nad motywacją w pracy harcerskiej. Warsztaty to nie tylko rozmowy i zajęcia. W ramach relaksu i odpoczynku instruktorzy szlifowali swoje umiejętności muzyczne śpiewając stare obozowe szlagiery lub ucząc się nowych współczesnych piosenek harcerskich.

Zaproponowany poobiedni spacer nad rzekę spotkał się z dużą aprobatą uczestników. Wieczorem po zakończonych zajęciach obejrzano projekcję zdjęć z letnich obozów naszego Hufca. Spotkanie instruktorów zakończyło się w niedzielę przed południem. Mamy nadzieję następne spotkania instruktorskie będą odbywały się w równie malowniczych miejscach, bo przecież nic tak ludzi nie zbliża jak wspólne przeżycia i wspomnienia.

phm. Małgorzata Modzelewska

 

Foto: Nie mamy innego wejścia, tu musimy rozmawiać.
Foto: Bujać się to my, a nie nas..
Foto: O stosowaniu Kodeksu instruktorskiego.
Foto: INO mi się nie zgubcie..
Foto: Dogasa już ogniska blask... bo wypaliły się kiełbaski ;)
Foto: Nawet jak wyjedzie z domu - dh. Marzena znajdzie jakiegoś kota do pogłaskania.
Foto: Czas na patriotów.
Foto: Hufcowy Minister Finansów ;)
Foto: Alfabet patriotyzmu.
Foto: ???
Foto: Harcerska Agencja Wywiadowcza ;)
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę