Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 308

Radni żądają wyjaśnień

Po publikacji na 4lomza.pl fragmentu raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku ze stwierdzonymi przez kontrolerów nieprawidłowościami przy sprzedaży miejskiej działki przy ul. Poligonowej radni Łomży domagają się od prezydenta wyjaśnień. Podczas wczorajszej sesji Maciej Borysewicz żądał okazania protokołu kontroli... Okazuje się bowiem, że nawet radni z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta o przeprowadzonej przez RIO „kontroli kompleksowej gospodarki finansowej w Urzędzie Miejskim w Łomży” i jej wynikach nic wcześniej nie wiedzieli. Tymczasem w obszernym wystąpieniu pokontrolnym wytknięto wiele uchybień i nieprawidłowości. Po zakończeniu kontroli o nieprawidłowościach tych Izba poinformowała prokuraturę. To właśnie na jej zlecenie ostatnio na przesłuchania do Białegostoku zostali wezwani radni z Komisji Gospodarki Komunalnej.

W ramach rozpoczętej jeszcze w ubiegłym roku kontroli dochodów Łomży kontrolerzy RIO analizie poddali m.in. umowę użytkowania wieczystego gruntu i sprzedaży budynku zawartą w dniu 1 czerwca 2007 r. pomiędzy miastem, reprezentowanym przez zastępcę prezydenta Marcina Sroczyńskiego a właścicielem firmy produkcyjnej. Oto jak transakcję podsumowuje RIO:
(...)Należy stwierdzić, że rozporządzenie majątkiem miasta w postaci działki nr 40110 odbyło się z naruszeniem prawa poprzez nieuzasadnione odstąpienie od trybu przetargowego przy wyłanianiu najemcy działki w 2005 r. - czytamy w dokumencie RIO. - W przypadku oddania w najem działania miasta wskazują na ukierunkowanie ich na udostępnienie tej nieruchomości konkretnemu podmiotowi, tj. wskazanej w protokole firmie produkcyjnej, mimo że nie wystąpiły obiektywne przesłanki uzasadniające odstąpienie od przeprowadzenia przetargu w świetle obowiązującej wówczas uchwały Rady Miasta z 1993 r., a zainteresowanie wynajęciem nieruchomości przejawiał także inny podmiot. Oprócz tego, w ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej nie wystąpiły przesłanki do skutecznego zwolnienia przez Radę Miasta z obowiązku przeprowadzenia przetargu na ustanowienie prawa użytkowania wieczystego(...). Nie została także wyjaśniona przez kontrolowaną jednostkę rozbieżność co do wartości nakładów poniesionych przez firmę, w wyniku czego miasto posiadało dwa ważne, (...) operaty szacunkowe, przy czym należy zwrócić uwagę, iż w zakresie wartości gruntu ponowne oszacowanie nastąpiło 2 miesiące przed zleceniem kolejnej wyceny i nie wykazało zmian wartości, z operatu wynika zaś jedynie zmniejszenie nakładów (okoliczność zwiększenia wartości gruntu wskazano w wyjaśnieniu jako podstawa zlecenia wyceny z kwietnia 2007 r.). Zarówno zatem w zakresie wartości gruntu, jak i wartości nakładów firmy jednostka posiadała rozbieżne operaty w zakresie wartości nieruchomości, sporządzane dla tożsamego celu wyceny, co w świetle art. 157 ustawy o gospodarce nieruchomościami może stanowić podstawę podjęcia działań oceniających prawidłowości sporządzonych operatów. (…)

Od kwietnia sprawę tę wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Prowadzi ona śledztwo dotyczące „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu Miejskiego w Łomży w związku z przeniesieniem własności nieruchomości gruntowej”. Na razie jest to dochodzenie w sprawie, a nie przeciwko komuś.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę