Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wystawa „Bo wolność krzyżami się mierzy - Mieszkańcy Wizny w Bitwie pod Monte Cassino"

18 maja 2009 Wizna

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie Za naszą i waszą wolność, my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce.”

Inskrypcja z cmentarza na Monte Cassino.

Świat uczcił pamięć poległych pod Monte Cassino. Tysiące ludzi 18 maja 2009 roku uczestniczyło w obchodach 65 rocznicy bitwy w różnych miejscach świata. Na cmentarz położony w płaskim wgłębieniu pod szczytem wzgórza 593, gdzie walczyła 3 Dywizja Karpacka, przybyło 20 oficjalnych delegacji z całego świata. Hołd poległym złożył osobiście Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią. Nie zabrakło również delegacji ze środowiska harcerskiego.

Dzień 18 maja 2009 roku zaowocował również uroczystym otwarciem wystawy w Wiźnie, poświęconej żołnierzom walczącym na wzgórzu Monte Cassino, pochodzących z Ziemi Wiźnieńskiej. Żołnierze ci, nie dbając o własne życie, walczyli z okupantem. Nie ważne było, że walczą na obczyźnie. Najeźdźca był wszędzie taki sam i powinnością żołnierza było bronić okupowanej ludności i dążyć do wyzwolenia każdego najmniejszego nawet odcinka kraju, w którym się znajdowali. Na wojennym ołtarzu poświęcili oni swoją młodość, ciało i krew. Pozostawili jednak największy skarb - serce i wierność swojej ukochanej Ojczyźnie.

Nowo otwarta wystawa fotograficzna została zatytułowana „Bo wolność krzyżami się mierzy - Mieszkańcy Wizny w Bitwie pod Monte Cassino". Można na niej obejrzeć zdjęcia i pamiątki pochodzące z rodzinnych zbiorów żołnierzy. Prezentacja dokumentów powstała dzięki staraniom członków Stowarzyszenia „Wizna’39”. We wrześniu 1939 r. polscy żołnierze bronili przed niemieckim agresorem linii bunkrów i umocnień pod Wizną. Kilka lat później na włoskiej ziemi mieszkańcy Wizny, wywiezieni do radzieckich łagrów, z których zostali wyrwani jako żołnierze II Korpusu 18 maja 1944 r. pod wodzą gen. Andersa - zdobyli niemiecką linię bunkrów i umocnień, tzw. Linię Gustawa.

Otwarcie wystawy zaszczycili swoja obecnością: posłowie Ziemi Łomżyńskiej – Leszek Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski, przewodniczący Rady Miasta Łomży – p. Wiesław Tadeusz Grzymała, radny wojewódzki – Jan Olszewski oraz dyrekcje szkół w Wiźnie – p. Mariola Freling i Marek Szabłowski oraz Leokadia Wolińska. Nie zabrakło reprezentacji harcerstwa łomżyńskiego: w mundurze spod Monte Cassino prezentował się szef HGRH pwd. Zbigniew Dobkowski, przybyła także komendantka hufca Nadnarwiańskiego w Łomży – hm. Dorota Górska oraz pwd. Małgorzata Modzelewska.

Z wielkim wzruszeniem zebrani wysłuchali rozmowy podczas połączenia telefonicznego z uczestnikiem walk, panem Ireneuszem Domuratem mieszkającego obecnie w USA. Pan Ireneusz wysłuchał krótkiej prezentacji piosenek, zaśpiewanych przez chór szkolny. Uroczyste wykonanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” na rynku w Wiźnie, było wyrazem hołdu złożonego poległym żołnierzom. Wywołało wzruszenie wśród zebranych gości, mieszkańców Wizny, a szczególnie wśród rodzin żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Otwarcie wystawy poprzedził przejazd motocyklistów z biało-czerwoną flagą, wywodzących się z Wizny i pobliskich miejscowości.

phm. Małgorzata Modzelewska

korekta - hm. Dorota Górska

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę