Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 297

Zabił go ogień i... alkohol

Mieszanka alkoholu i tlenku węgla z płonących traw była prawdopodobnie przyczyną śmierci 58-letniego mieszkańca Łomży. W niedzielę po południu jego nadpalone ciało znaleziono na wypalonych nieużytkach przy Szosie Zambrowskiej.

Ciało mężczyzny  znalazł przypadkowy przechodzień. Na miejsce wezwano policję i straż pożarną, niemniej nim strażacy dotarli na miejsce ogień na nieużytkach sam wygasł. Sprawą zajęła się też prokuratura, która m.in. zleciała sekcję zwłok aby określić przyczyny śmierci mężczyzny. Wykonano ją w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku.
Jak podkreśla prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury rejonowej w Łomży, sekcja ostatecznie wykluczyła udział osób trzecich w spowodowaniu śmierci mężczyzny. - Śmierć mogła nastąpić w wyniku specyficznej mieszkanki alkoholi i tlenku węgla powstałego z płonących traw – dodaje, podkreślając, że ostatecznie będzie to wiadome dopiero po wykonaniu badań histopatologicznych. - Materiał do takich badan został pobrany – mówi prokurator.
Nie wszystkie zagadki udało się już rozwikłać. Śledczy chcą ustalić teraz okoliczności w jakich powstał pożar trawy wokół mężczyzny.

Lasy w niebezpieczeństwie
Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje we wszystkich nadleśnictwach regionu. W lasach bardzo sucho. Wczoraj po południu w punkcie pomiaru w Baczach Mokrych w Nadleśnictwie Łomża wilgotność ściółki leśnej wynosiła poniżej 7% Od dawna nie było nawet małego deszczu i niestety prognozy meteorologiczne na najbliższe dni też nie przewidują opadów. Tymczasem zbliża się majowy weekend czyli czas tradycyjny wypadów poza miasto ...palenia ognisk i grillowania.
Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lasach. Anna Malinowska rzecznik prasowy Lasów Państwowych przypomina, że w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie wolno używać otwartego ognia, nie powinno się palić tytoniu, i nie rzucać niedopałków papierosów. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ogniska, wypalanie traw.
Tylko w tym roku w polskich lasach wybuchło już 938 pożarów, na powierzchni 322 ha. Lasy szczególnie ucierpiały ostatniego weekendu, i leśnicy obawiają się, że ten najbliższy może być jeszcze gorszy.
Jako przestroga niech będzie wtorkowy pożar z Dębnik pod Zbójną. Tu od płonącej drewnianej stodoły zapaliły się nie tylko pobliskie budynki gospodarcze, ale także las. Choć do walki z ogniem skierowano aż osiem zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, nim go ugaszono spłonęły budynki i około pół hektara lasu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę