Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

XVI Zlot pamięci ks. Lutsławskiego 2009

3-5 marca 2009 Drozdowo

W dniach 6 do 8 marca 2009 AD w Łomży/ Drozdowie odbył się XVI Ogólnopolski Zlot Druha Szarego. Imprezie towarzyszyło Posiedzenie Naczelnictwa Poczt Harcerskich poszerzone o uczestników Polowej Zbiórki Naczelników Poczt Harcerskich ZHP.
Pomysłodawcą i organizatorem Zlotów jest Poczta Harcerska 101 Łomża (obchodząca w tym roku 20.lecie harcerskiej służby), która przy pomocy Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydział Specjalności GK ZHP i zaprzyjaźnionych instruktorów z różnych stron Polski organizuje kolejne Zloty.

Ten Zlot był zorganizowany:
- dla uczczenia 129. urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, vel dh. Szarego, vel x. Jana Zawady;
- w celu poznawania przepięknych zakątków na północno-wschodnim Mazowszu - Ziemi Łomżyńskiej;
- integracji wszystkich polskich środowisk harcerskich;
- kontynuowania pięknych i bogatych tradycji 95.letniego Harcerstwa Łomżyńskiego;
- propagowanie turystyki kwalifikowanej.

Zakwaterowanie odbyło się w gościnnej Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Łomży. Uczestnicy po raz kolejny mieli okazję do przeżycia szeregu atrakcji i niezapomnianych przygód, udziału w współzawodnictwie drużyn/ patroli, których w tym roku przybyło aż 19 (ponad 150 osób) z różnych zakątków naszej ojczyzny – Szamotuły, Golub-Dobrzyń, Mrągowo, Ełk, siedem patroli z Hufca Kolno, Szczekociny, Krotoszyn, Skawina, Łochów, Kamionna, Jedwabne, a nawet dwie drużyny z Hufca Łomża.

Wśród uczestników w kręgu ognia podczas uroczystej wieczornicy poświęconej pamięci dh. Szarego zasiedli: JE bp Tadeusz Bronakowski, Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy i Harcerek – ks. kan. phm Andrzej Godlewski, Dyrektor SP-7 – p. Szeligowska, przedstawiciel Muzeum Przyrody w Drozdowie – p. Rydzewski, przedstawiciel Komisji Historycznej naszego hufca – hm. Ludwik Żelechowski oraz przedstawiciele miejscowych masmediów…

Podczas Zlotu odbyła się inauguracja obchodów 95-lecia powstania poczt harcerskich ZHP – był smakowity tort w kształcie znaczka pocztowego, który ze smakiem degustowali wszyscy…
Zlot Druha Szarego był również okazją do spotkania naczelników poczt harcerskich. Tym razem pojawili się także wydawcy harcerskich kopert, pocztówek, znaczków i bloczków ze Skawiny k. Krakowa, Krotoszyna, Szamotuł, Szczekocin i Łomży.

Z okazji XVI Zlotu Druha Szarego wydano kopertę z rysunkiem Stanisława Lentz'a, przedstawiającym ks. Kazimierza Lutosławskiego z 1919 r. (PH z Krotoszyna). Zdjęcie pamiątkowe z XIII Zlotu Druha Szarego znalazło się na okolicznościowej kopercie, i pocztówkę z portretem Druha Szarego i jego opisem krzyża harcerskiego - wydała je PH w Skawinie. Kartkę pocztową z kopią plakietki zlotowej na tle mapy topograficznej okolic Drozdowa i kilka stempli i datowników i znaczków okolicznościowych wydała PH Łomża.

Podczas spotkania NPH przyjęto protokół z oceną Komisji Plebiscytu na najładniejsze wydawnictwa PH za rok 2008. Komisja oceniła 39 zebranych prac z następujących Poczt Harcerskich ZHP:
PH 5 Rybnik,
PH 6 Tłuszcz,
PH 7 Mrągowo,
PH 28 Wrocław,
PH 52 Toruń,
PH 65 Parczew,
PH 101 Łomża,
PH 109 Radomsko,
PH 117 Oława,
PH 118 Tarnów,
PH 119 Chojnów,
PH 122 Skawina,
PH 136 Krotoszyn,
PH 139 Kielce,
PH 154 Pleszew.

Podczas rywalizacji drużyn i patroli zlotowych puchar Starosty Łomżyńskiego zdobył patrol z 6 DH Banita im. ks. K. Lutosławskiego z Mrągowa,
Puchar Diecezjalnego Duszpasterza HiH zdobyła 10. DH NS Polne Kwiatki przy DPS w Łomży,
Puchar Komendanta Zlotu zdobyła 29 DH Pogodni z Ostrowi Mazowieckiej.

Wszystkie patrole otrzymały dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.. Wyjeżdżając do domu wszyscy zapewniali się nawzajem, że za rok spotkają w większym jeszcze gronie się by uczcić 130. rocznicę urodzin dh. Szarego.

Spakowane zdjęcia ze zlotu (.zip) 237 MB

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie www 13 "Agady".

hm. Henryk F. Karwowski HR
Naczelnik Poczt Harc. Wydział Spec. GK ZHP

 

Foto: Dh
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę