Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

Harcerze z Czyżewa żegnali „Śwista”

25 lutego 2009 Warszawa

Podczas Powstania Warszawskiego pomagał nosić karabin wybitnemu polskiemu poecie i patriocie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. W czasie tychże walk uratował życie wielu współtowarzyszom. Za idee, którym był wierny do końca swoich dni władze PRL-u skazały go na karę śmierci, a potem w drodze amnestii zamieniły na długie lata więzienia. Za swoje męstwo został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Mowa o druhu harcmistrzu Stanisławie Sieradzkim, któremu w ostatniej drodze ziemskiej wędrówki 25 lutego w Warszawie towarzyszyli m. in. harcerze z drużyny i Szkoły Podstawowej w Czyżewie noszących imię Szarych Szeregów.

Nie mogło być inaczej, bo przecież mjr St. Sieradzki to przyjaciel czyżewskich harcerzy i szkoły, którą kilkakrotnie odwiedzał. Emerytowana nauczycielka j. polskiego, mocno związana z harcerskim środowiskiem w Czyżewie, dr Halina Lipińska wspomina, że tenże żołnierz legendarnego batalionu „Zośka” był mistrzem gawędy. „Do dziś pamiętam – mówi H. Lipińska – jedno ze spotkań, podczas którego „Świst” (pseudonim majora) oczarował nasze dzieci i młodzież powstańczymi opowieściami. To naszych uczniów oprowadzał po Powązkach w Warszawie – powstańczych mogiłach.”

Na uroczystości pogrzebowe do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Długiej przybyły tłumy, których nie mogła pomieścić świątynia. Najwięcej harcerzy, z którymi St. Sieradzki spotykał się w całej Polsce. Mszy św. żałobnej przewodniczył biskup polowy WP generał dywizji Tadeusz Płoski. Z największymi honorami wojskowymi, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP i blisko sześćdziesięciu sztandarów ciało ś. p. druha hm St. Sieradzkiego spoczęło na warszawskich Powązkach.

„To nie koniec – mówili nad grobem przyjaciele „Śwista” - Duch twój jest ciągle z nami! Czuwasz teraz przy Bogu! Ideały, którym byłeś wierny wszczepiłeś młodym ludziom, którzy dziś tak licznie przybyli cię żegnać.”Podczas krótkiej rozmowy z naszymi harcerzami kapelana Warszawskiego Okręgu Szarych Szeregów ks. Stefana Wysockiego usłyszałem wypowiedziane z głębokim przejęciem słowa: „To mu się wszystko należy …”

Poetka Barbara Wachowicz zachęcała młodzież, by czerpiąc z doświadczenia życiowego mjr Sieradzkiego naśladowała jego życie. Pozostaje wiec ufać, że ziarno zasiane przez „Śwista” wyda obfite owoce.

Tekst i fot. Radosław Sienicki

 

Foto: Okryta biało - czerwoną flagą trumna z ciałe m ŚWISTA. Fot. Radosław Sienicki
Foto: Harcerze z Czyżewa przed katedrą w oczekiwaniu na  Mszę żałobną. Fot. Radosław Sienicki

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę