Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Betlejemskie Światło Pokoju 2008

19 grudnia 2008 Białystok, Łomża

Spotkanie wigilijne w chorągwi –przekazanie hufcom Betlejemskiego Światła Pokoju. 19 grudnia przy blasku Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się spotkanie opłatkowe Komendanta ZHP Chorągwi Białostockiej z członkami komendy, komendantami hufców, skarbnikami, instruktorami oraz pracownikami Chorągwi.

Wspólne spotkanie przy wigilijny stole rozpoczęły jasełka przygotowane przez przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Białymstoku. Następnie, ks. Piotr przeczytał Ewangelię wg. św. Łukasza oraz odśpiewano Modlitwę Harcerską. Obecna na wigilii Dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 4 w Białymstoku oraz Komendant chorągwi złożyli wszystkim serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Pańskiego. Podczas spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia. Każda osoba obecna na wieczorze wigilijnym otrzymała symboliczny prezent i kartkę z życzeniami od Komendanta Chorągwi.

Przy wspólnym wigilijnym stole podsumowano mijający rok harcerski. Na zakończenie obecnym przedstawicielom z poszczególnych hufców przekazano Betlejemskie Światło Pokoju, dzięki czemu Światło w najbliższych dniach za pośrednictwem hufców, drużyn i harcerzy dotrze do wszystkich miejscowości i wsi na Podlasiu. Wspólna wigilia przebiegła w bardzo ciepłej i świątecznej atmosferze. Nasz hufiec reprezentowali: komendantka hufca hm. Dorota Górska oraz skarbnik hufca – phm. Adam Marek Frączek.

Z Białegostoku do Łomży. W późnych godzinach wieczornych w dniu 19 grudnia dotarło do łomżyńskiego hufca Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazał je uczestnikom harcerskiej wigilii w Komendzie Chorągwi w Białymstoku dh. Andrzej Bajkowski. Światło było przechowywane do dnia 22 grudnia, kiedy to uroczyście zostało przeniesione z hufca na łomżyński Stary Rynek.

Na jego przybycie oczekiwali licznie zebrani harcerze z miasta i terenu, uczniowie szkół z opiekunami, mieszkańcy Łomży oraz liczni goście, wśród których byli m.in. prezydenci: Jerzy Brzeziński, Krzysztof Choiński oraz Marcin B. Sroczyński, starosta łomżyński dh. phm.Krzysztof Kozicki, duszpasterz ZHP ks. phm. Andrzej Godlewski, duszpasterz drużyny weteranów ZHP ks. Ludwik Brzostowski, liczni przedstawiciele naszych mediów i wielu innych. Harcerska watra została odpalona przez wspomnianych gości od lampki z ogniem z Groty Narodzenia z Betlejem. Życzenia świąteczne harcerzom i mieszkańcom Łomży przekazał prezydent Jerzy Brzeziński i starosta Krzysztof Kozicki.

Uczestnicy konkursu plastycznego „Zaczarowane Święta – po kurpiowsku” zostali obdarowani nagrodami, które wręczał wiceprezydent K. Choiński z dh. Komendant D. Górską. Z pięknym koncertem kolęd wystąpiły dzieci z grupy Magdy Sinoff. Spotkanie betlejemskie na Starym Rynku w Łomży zakończył harcerski krąg z „Bratnim słowem” i „iskierką”. Po tym fakcie harcerze przeszli do hufca, gdzie po odczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Chrystusa dzielono się opłatkiem, składano sobie serdeczne, płynące z głębi harcerskich serc, życzenia: zdrowia, pomyślności, sukcesów w pracy harcerskiej. Żałujemy, że w ten szczególny dzień, przy szopce i światełku przyjaźni nie gromadzą się wszyscy, którzy w tym czasie powinni być razem.

Warto też poinformować naszych harcerzy, że w dniu 20 grudnia w Centrum Katolickim w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej dla harcerzy Mszę Św. odprawił dh. Kapelan Andrzej Godlewski, który w swojej homilii mówił o swoim pobycie w Ziemi Świętej, w betlejemskiej grocie i o związanych z tym faktem przeżyciach. Sądzę, że takie spotkanie powinno mieć miejsce każdego roku po to, aby kolejnym pokoleniom harcerzy przybliżać znaczenie betlejemskiego ognia i przesłania. Już dziś na takie spotkanie zapraszam za rok!(af)

Serdecznie dziękujemy pracownikom DŚT „Bonar” za nagłośnienie imprezy, p. Magdzie Sinoff za uświetnienie imprezy śpiewem kolęd przez dzieci pod jej kierunkiem oraz Straży Miejskiej za zapewnienie porządku podczas imprezy. Szczególne podziękowanie kierujemy do p. Stanisława Miliszkiewicza za transport i zabezpieczenie paleniska.

Konkurs plastyczny „Zaczarowane Święta – po kurpiowsku”

W tym roku nasz hufiec był organizatorem konkursu plastycznego „Zaczarowane Święta – po kurpiowsku”, przeznaczonego dla dzieci i młodzieży z Łomży i okolic. Oprócz celów związanych z rozwijaniem wrażliwości plastycznych uczestników, zależało nam na zdobycie zabawek na choinkę stojącą na Starym Rynku, które miały być zawieszone podczas uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła pokoju.

Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac, głównie z łomżyńskich przedszkoli, szkół. Wszystkie nagrody ufundował Prezydent Miasta Łomży. Po dokładnej analizie prac, zgodnie z przyjętymi kryteriami konkursowymi (zgodność z tematyką, wartość artystyczna, samodzielność prac, indywidualność), komisja konkursowa przyznała miejsca w poszczególnych grupach wiekowych:

Grupa I
Przedszkola ––prace zespołowe
I miejsce – grupa 6-latków z Przedszkola nr 10 w Łomży
I miejsce - grupa z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jedwabnem
II miejsce – grupa 6-latków z Przedszkola nr 8 w Łomży
III miejsce – kółko plastyczne „Przygoda nie tylko z pędzlem” z Przedszkola nr 4 w Łomży

Wyróżnienia regulaminowe:
-grupa 5-latków z Przedszkola nr 2 w Łomży
- grupa 4 -5 –latków z przedszkola nr 15 w Łomży

Wyróżnienie honorowe:
- Magda Piwowarska, Julia Frąckiewicz - Przedszkole nr 8

Przedszkola - prace indywidualne:
- I miejsce – Maja Skarżyńska – MP nr 3 z Zambrowa
- II miejsce Aleksandra Szeligowska, Olga Dąbkowska, Gabriela Kasprzyk z Przedszkola nr 8 w Łomży
- III miejsce – Katarzyna Dorobis - MP nr 3 z Zambrowa

Wyróżnienia regulaminowe:
- Natalia Glińska - MP nr 3 z Zambrowa

Wyróżnienie honorowe:
- Natalia Mocarska
- Aleksandra Bagińska Przedszkole nr 15 w Łomży

Grupa II
Klasy I – III Szkoły podstawowe –– prace zespołowe
- I miejsce – nie przyznane
- II miejsce – kl. II a ze Szkoły nr 4 w Zambrowie - Zuchy z 10 Gromady Zuchowej „Bractwo tęczy” z SP 10 w Łomży

Klasy I – III Szkoły podstawowe - prace indywidualne
- I miejsce – Olga Zabłocka – SP 10 w Łomży
- II miejsce – Weronika Chylińska – SP 10 w Łomży
- III miejsce – Olga Kruszewska - SP 10 w Łomży

Wyróżnienia regulaminowe:
- Hubert Lemański – SP Sławiec
- Karol Grabowski –SP 10 w Łomży
- Magdalena Dulewicz - SP 10 w Łomży
- Justyna Nowicka - SP 10 w Łomży
- Klaudia Dymek - SP 10 w Łomży

Wyróżnienie honorowe:
- Paweł Jankowski – SP Sławiec
- Dawid Bielicki - SP 10 w Łomży
- Marta Obiedzińska – SP 10 w Łomży

Klasy IV – VI Szkoły podstawowe –– prace zespołowe
I miejsce – Zastęp „Rusałki” 2 WDH z Jedwabnego
II miejsce – zastęp „Białe wilczki” – 2 WDH z Jedwabnego
III miejsce - Zastępy „Bezy” oraz „Białe pióra” - 2 WDH z Jedwabnego
Wyróżnienie - Zastęp „Feniks”

Klasy IV – VI Szkoły podstawowe –– prace indywidualne
I miejsce – Patrycja Glińska – SP 3 w Zambrowie, Anna Jankowska – SP Sławiec
II miejsce – Mateusz Chętnicki – ZSS w Łomży, Brunon Lemański – SP Sławiec
III miejsce – Katarzyna Górska – SP 10 w Łomży

Wyróżnienia regulaminowe:
- Wojciech Chętnicki
- Katarzyna Jaskóła
- Kamil Chętnicki
- Adam Dąbrowski
- Wojciech Kozieradzki

Wyróżnienie honorowe
- Ilona Jankowska – SP Sławiec

Najlepsze łańcuchy ozdobiły choinkę w gabinecie Prezydenta Miasta Jerzego Brzezińskiego oraz w Ratuszu. Część prac została powieszona przez strażaków na choince na Starym Rynku podczas uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła w dniu 22 grudnia 2008 r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w naszym konkursie. Szczególne podziękowania składamy komendantowi Straży Pożarnej p. Lucjanowi Porowskiemu oraz strażakom za pomoc w zawieszeniu prac.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę