Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dotacje dla przedsiębiorców

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nowe wersje programów dotacyjnych w ramach PHARE 2002. Programy te dają możliwość uzyskania dofinansowania m.in. na: * działalność inwestycyjną w maksymalnej kwocie do 100 tys. EUR * działalność doradczą m.in. w zakresie innowacyjuności przedsiębiorstw, podnoszenia jakości, rozwijania dział. eksportowej w kwocie do 30 tys. EUR, * inwestycje (do 50 tys. EUR) i doradztwo (4 tys. EUR) w zakresie BHP.

Maksymalny udział dotacji w finansowaniu działań inwestycyjnycyh przedsiębiorstw wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowaniu w ramach Regionalnego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych mogą podlegać następujące wydatki:
- zakup, transport i instalacja nowych urządzeń i maszyn oraz sprzętu z oprzyrządowaniem (grupy 3,4,5,6 oraz rodzaj 801, 802 oraz 76 i 743 KŚT);
- zakup nowego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, szczególnie specjalnie dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa;
-zakup nowych mebli (tylko w przypadku przedsięwzięć inwestycyjnych, realizowanych w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności z zakresu hoteli i restauracji) - rodzaj 808 KŚT.

Uwaga! Pierwsze terminy składania wniosków już w sierpniu br.

Ponadto wkrótce mają być ogłoszone terminy przyjmowania wniosków do:

Programu sektorowego "Wzrost konkurencji MiŚP poprzez inwestycje". W ramach niego będzie można uzyskać dotację na inwestycje w środki trwałe związane zarówno az utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, jak również zobudową bądź istotną modernizacją już istniejącej firmy. Dofinansowaniu będą mogły podlegac także liczne koszty nie objęte dotychczas dotacją, w szczególności zaś:

- Zakupy nowych (ale także używanych!) środków trwałych,
- Zapłata rat kapitałowych z tytułu leasingu nowych środków trwałych pod warunkem, że umowa leasingu prowadzi do przeniesienia własności tych środków na Beneficjenta pomocy UE,
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych (nabycie praw patentowych, licencji, know-how),
- Porady prawne, taksy notarialne, ekspertyzy techniczne i finansowe.

Refundacja do kwoty 1.250 tys. PLN (od 30% do maks. 65% kosztów kwalifikowanych projektu).

Dla dużych firm (a także MŚP):
Inwestycyjne w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska (SPO WKP 2.4) - dotacja do 5 mln EUR na projekt związany z redukcją emisji zanieczyszczeń, budową oczyszczalni ścieków, inwestycjami w adnawialne żródła energii itp. Dofinansowaniu będą także podlegać koszty związane z zakupem gruntu, budynków, budowli, maszyn, urządzeń oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę