Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 275

Na kryzys nam podwyżki...

Świat pogrąża się w coraz większym kryzysie finansowym, a ekonomiści coraz częściej przebąkują, że my także już za kilka miesięcy mocno go odczujemy. Tymczasem nowy rok na samym początku przyniesie mieszkańcom Łomży serię podwyżek. Władze miasta już podniosły stawki podatków lokalnych na przyszły rok (stanieć mają tylko psy), a dziś, w czwartek, Rada Miasta powinna zatwierdzić kilkunastoprocentową podwyżkę opłat za wodę i ścieki. To jednak nie koniec miejskich podwyżek. Od stycznia znacznie więcej zapłacimy także za śmieci. Tu podwyżka może sięgnąć, niektórzy mówią iż przekroczy, nawet 30%.

Noworoczne podwyżki osładza szampan, którego otwieramy witając nowy rok... i może dlatego tak spokojnie przyjmowane są kolejne informacje o oczekujących na nas od 1 stycznia 2009 roku większych wydatkach.  Podczas dzisiejszej sesji radni Łomży powinni zatwierdzić przygotowaną przez należące do samorządu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji propozycję wzrostu cen za dostarczaną do mieszkań wodę i odbierane ścieki. Ceny mają pójść w górę o kilkanaście procent. Nowy cennik zakłada, że w przypadku gospodarstw domowych woda zdrożeje z 2,35 zł na 2,68 zł, a ścieki z  3,96 zł na 4,44 zł  za tysiąc litrów. W przypadku tzw. „II grupy” czyli przedsiębiorstw propozycje wzrostu cen wynoszą: wody z 2,41 do 2,73 zł/m3, a ścieków z 3,96 do 4,44 zł/m3 (masowi dostawcy ścieków 4,45 zł/m3).  
Jeszcze większa ma być podwyżka opłat za śmieci, ale dokładnie ile ona wyniesie tego jeszcze nie wiadomo. Jak ocenia Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, wyniesie ona około 20% w przypadku mieszkańców bloków i 30% w domkach jednorodzinnych. Dyrektor tłumaczy to tym, że śmieci z domków jednorodzinnych są cięższe niż te wyrzucane przez mieszkańców bloków.    
Na tak duży wzrost cen wpływ będzie miała decyzja rządu o podniesieniu tzw. „opłaty marszałkowskiej” za składowanie śmieci. Rząd poniósł ją z 75 zł na 100 zł netto. W podobnym stopniu wzrosnąć ma opłata „za przyjęcie” śmieci na składowisko, która ustalana jest przez zarządcę wysypiska – czyli w tym wypadku MPGKiM i prezydenta miasta. W tym roku za przyjęcie tony śmieci na wysypisko w Miastkowie firmy zajmujące się oczyszczaniem miasta muszą zapłacić 55 zł, a od stycznia ma to być już 74 zł netto.  W tym wypadku tak dużą podwyżkę „zawdzięczamy” gminie Miastkowo, na której terenie znajduje się łomżyńskie wysypisko śmieci. Samorząd tej gminy żąda od miasta coraz więcej pieniędzy, a miasto musi płacić, bo jak na razie nie ma żadnej innej perspektywy.
Przypomnijmy, że to kolejna drastyczna podwyżka cen wywozu śmieci jaka dotyka mieszkańców Łomży. Przed rokiem ceny wzrosły o około 80%.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę