Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

XLI Rajd Wizna 2008

5 - 7 września 2008

Tegoroczny Rajd Pamięci Września’ 39 odbył się w dniach 5-7 września, czyli o tydzień wcześniej, niż dotychczas. Było to trochę kłopotliwe dla drużynowych, aby zebrać dzieci już w pierwszym tygodniu nauki, ale udało się. Na rajd przybyło więc 125 uczestników z Łomży, Jedwabnego, Wizny oraz z zaprzyjaźnionego szczepu 31 BSDHiZ z Białegostoku. Byli to: 10 GZ „Bractwo tęczy” wraz z dawnymi zuchami, a teraz harcerzami 13 ŁDH „Agada”, 11 SDS „Exodus” –grupa kwatermistrzowska, członkowi HGRH 33 pp SK, harcerze z 2 WDH „Zielony płomień” z Jedwabnego oraz gospodarze Rajdu – 12 DH im. Obrońców Wizny z Wizny i uczniowie tutejszego gimnazjum.

W piątek po południu spotkaliśmy się w szkole i wszyscy udaliśmy się na Górę Strękową, gdzie po krótkim apelu i złożeniu wiązanek na bunkrze kpt. Raginisa odbyło się obrzędowe ognisko. Po powrocie była chwila przerwy, a po niej piżama party. Ci, którzy aktywnie brali w niej udział usnęli szybko i nie było z nimi problemu, natomiast szczególnie harcerze z Wizny nie mogli usnąć, nawet pod groźba powrotu do domu.

Za to drugi dzień zapowiadał się dosyć ciekawie. O 7:00 druhna oboźna obudziła nas swoim gwizdkiem i zabrała na zaprawę poranną. Apel poranny rozpoczął się 9:00, a godzinę później patrole wyruszyły na bieg po Wiźnie. Były to m. in. punkty z terenoznawstwa, strzelania z wiatrówki, z historii harcerstwa oraz obrony wrześniowej 1939 r., zajęcia sportowe oraz plastyczny nt „Patrioci wczoraj, dziś i jutro”. Zaskakujące było spojrzenie młodych ludzi na sprawę patriotyzmu, w szczególności dnia dzisiejszego oraz naszej przyszłości. Patriota – to m. in. człowiek wykształcony, który próbuje zmienić swoje otoczenie na lepsze.
Głodni, po męczącym poranku, udaliśmy się na bigosik. Gdy wszyscy wrócili, na boisku szkolnym odbył się turniej „dzikich szóstek” w piłkę nożną między drużynami.

Ważnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Wizna ’39 oraz p. Jackiem Królikiewiczem – Raginis, którzy zaprezentowali film „Wierność” o ostatnich chwilach kpt. Raginisa. Kuzyn kapitana przybliżył młodym słuchaczom postać wrześniowego bohatera. Postawił także wszystkim pytanie, jak zachowalibyśmy się w tamtych czasach.

Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej podczas wieczornicy, by podzielić się tym, co robiliśmy w okresie wakacji. Drużyny przedstawiły prezentacje z wakacyjnych zdjęć, pośpiewaliśmy ulubione piosenki harcerskie. Po krótkiej próbie przed niedzielnym Apelem Poległych, wszyscy zmęczeni poszli spać.

W niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z obchodami wrześniowymi. Po Mszy za Ojczyznę wszyscy udali się pod Pomnik poświęcony żołnierzom SGO „Narew”. Po przemówieniach odbył się Apel Poległych poświęcony żołnierzom II wojny światowej oraz inscenizacja potyczki żołnierzy polskich z niemieckimi z września 1939 r. Po uroczystościach odbył się apel kończący i potem wszyscy rozjechali się do domów.

Tegoroczny rajd miał trochę szerszy zasięg: to nie tylko impreza harcerska, ale miała także charakter naukowy, poprzez wystawę zdjęć oraz militarii poświeconą II wojnie światowej, a także dzięki wykładom prof. Dobrońskiego, kuzyna kpt. Raginisa – Jacka Królikiewicz-Raginis. Było to także przygotowanie do przyszłorocznych obchodów 70 lecia wybuchu wojny, które będą miały ogólnopolski zasięg.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę