Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dział Budownictwa (Skansen Mazowiecko-Podlaski)

Ekspozycje tworzą stare wiejskie drewniane budynki przeniesione z pogranicza Mazowsza i Podlasia. W zespole pałacowo-parkowym w Ciechanowcu utworzono trzy ekspozycje plenerowe oraz w Drewnowie (8km od Ciechanowca)-zagroda młynarza.

Znajdują się tutaj najskromniejsza w rozmiarach podlaska chata wyrobnika z wystrojem etnograficznym. Ekspozycja ta dobrze ilustruje sytuację rodziny nie posiadającej własnej ziemi. Obok znajduje się zagroda chłopska z odtworzonym systemem ogniowym. Uzupełnieniem jest tu podwórze z obórką z ok. 1880r, w której utrzymywane jest niewielkie stadko owiec bardzo starej odmiany - wrzosówka.

W skansenie umiejscowione są również: kompletna zagroda drobnoszlachecka z rekonstrukcją gołębnika słupowego wykonaną wg. rysunku ks. Krzysztofa Kluka (z XVIII w.); chata białoruska jednotraktowa z zarodą; chata dworkowa z gankiem, w której jest 8 miejs noclegowych; dwór ziemiański z gankiem kolumnowym.

W zachodniej części znajduje się jedyny zachowany z zabudowy dworskiej budynek drewniany - wodny młyn. Ulokowane są tu: zagroda młynarza z witrakiem koźlakiem, spichlerzem wnękowym i chatą dworkową. Obok jest zagroda średnio zamożnego rolnika, gdzie w chacie i maneżu jest ekspozycja kieratów. Dachy budynków kryte są głównie słomianą strzechą. Dachówka występuje jedynie na młynie wodnym, spichlerzach. Niektóre obiekty pokryte są gontem.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę