Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 254

Szkoda...

W Łomży, w majestacie prawa, rozbierany jest właśnie budynek przy skrzyżowaniu ulic Giełczyńskiej i Polowej, który ma grubo ponad sto lat... Seria „nieszczęść” dotknęła ostatnio nieco - o kilkadziesiąt lat - młodszy zabytkowy gmach dawnego hotelu „Metropol”... „Tysiącletnia Łomża”, „Królewskie Miasto”, „Perła północnego Mazowsza” - jak często podczas patetycznych wystąpień włodarzy określane jest miasto, które na naszych oczach traci swój charakter.

- To jest straszne, że w dzisiejszych czasach nie dbamy o to co było – mówi Przemysław Karwowski. Znanego łomżyńskiego artystę, malarza, fotografika i scenografa oburza fakt świadomego i celowego niszczenia jednego z najstarszych budynków w Łomży. Chodzi o ten znajdujący się na rogu ulic Giełczyńskiej i Polowej... Wybudowano go pod koniec XIX wieku. Przetrwał ponad sto lat w tym dwie wojny światowe i komunizm... Teraz jego żywot dobiegł końca, a na rozbiórkę „zabytku, który jednak formalnie zabytkiem nie jest” na wniosek właściciela – ekonoma diecezji łomżyńskiej - zgodził się nawet konserwator zabytków i władze miasta, które już wydały pozwolenie na wybudowanie w jego miejscu dwukondygnacyjnego pawilonu handlowego...
Przemysław Karowowski podkreśla, że kiedyś dom ten stał na rogatkach Łomży
- Tu kończyło się miasto, a dalej były pola i lasy – mówi.
Jeszcze nie tak dawno obok domu stała kapliczka świętego Mikołaja. W latach 70-tych XX wieku ówczesne władze miasta, które „budowały” laickie społeczeństwo chciały ją rozebrać, ale udało się ją uratować i przenieść na tyły budynku. Dziś już niewielu wie o jej istnieniu.
- Kapliczkę tę wybudowali mieszkańcy Łomży po trzecim zaborze. Święty Mikołaj miał bronić przed wilkami, a tak potocznie wówczas nazywano Prusaków. Warto dodać, że koszary pruskiej armii mieściły się w miejscu, gdzie dziś znajduje się Sąd Rejonowy – mówi Karwowski. - Teraz, gdy była okazja aby dom odrestaurować, można było także przywrócić na pierwotne miejsce  i należycie wyeksponować tę mająca już ponad 200 lat kapliczkę - podkreśla.     

Niszcząca siła... natury
Niektóre stare budynki są rozbierane, inne się „same” rozsypują... W nocy z piątku na sobotę wewnątrz zabytkowego budynku przy ulicy Giełczyńskiej 11 wybuchł pożar, a w sobotę zawalił się fragment ściany szczytowej budynku....
Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły został wybudowany na początku XX wieku. W okresie międzywojennym miał w nim znajdować się hotel „Metropol”, a po II wojnie światowej w tym budynku początkowo były szkoły a później sklepy prywatne. Ostatnie z nich działały tu jeszcze niemal do końca XX wieku. Przez kolejne kilka lat budynek stał opuszczony i stopniowo popadał w coraz większą ruinę. W tym roku wreszcie doczekał się ekip remontowych... ale coraz więcej osób podejrzewa, że ich prace niekoniecznie na celu mają przywrócenie mu dawno zapomnianego blasku

Można...
- Wiele miast w Polsce, a nawet Białystok, ma specjalny fundusz, z którego samorząd wspomaga prywatnych właścicieli zabytkowych kamienic, którzy podejmują się ich odnowienia z zachowaniem historycznego wyglądu – mówi Przemysław Karwowski, pytając retorycznie, czemu czegoś podobnego nie można powołać także w Łomży. - Przed dziesięciu laty przygotowałem wystawę pt. „Testament Łomżyński”. Na zdjęciach były popadające w ruinę stare, zabytkowe domy  w Łomży. Niestety dziś, po części z nich nawet nie ma śladu – mówi.
 
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę