Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomża chce Via Baltica...

- Tak dużo osób jeszcze nigdzie nie mieliśmy – mówili wczoraj wieczorem do zebranych w hotelu Gromada łomżan przedstawiciele firmy Scott Wilson przepraszając za to dla niektórych może zabraknąć miejsca na sali gdzie odbywał się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu Via Baltica. Przyszło grubo ponad sto osób w tym wszyscy trzej prezydenci Łomży, znaczna część radnych miasta i okolicznych gmin, dwaj połowie, przy czym poseł Kołakowski zjawił się ze stertą oświadczeń - wysoką na ponad pół metra - w których jak twierdził ponad 4 tysiące mieszkańców upoważniło go do przekazania, że Via Baltica powinna przebiegać przez Łomżę. Zresztą o tym przekonani byli wszyscy zebrani na sali – no może poza trzema przedstawicielami GDDKiA z Białegostoku.

od lewej: Poseł Lech Antoni Kołakowski, Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, Wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński
od lewej: Poseł Lech Antoni Kołakowski, Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, Wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński
Wacław Jastrzębski Scott Wilson Kirkpatrick & Co Ltd
Wacław Jastrzębski Scott Wilson Kirkpatrick & Co Ltd
W konsultacjach społecznych wyłożone są cztery warianty przebiegu Via Baltica. Trzy z nich – wybrane przez ekspertów z firny Scott Wilson prowadza przez Łomżę, a czwarty przez Białystok został dołożony „bo jest zgodny obowiązującym prawem”.
Po przeanalizowaniu 40 różnych wariantów przebiegających w pasie o szerokości ok. 150 km eksperci Scott Wilson rekomendują jako najlepszy „wariant 42” prowadzący z Budziska do Suwałk, Ełku, Szczuczyna, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Warszawy.
- Wariant ten uzyskał najlepsze wyniki w kryteriach ocen jakim były poddawane wszystkie planowane przebiegi – mówił kierujący zespołem opracowującym dokument  Wacław Jastrzębski, co zostało nagrodzone gromkimi oklaskami zebranych na sali.
Po przedstawieniu wyników opracowania rozpoczęła się dyskusja, w której każdy mógł zabrać głos.  Chętnych do zadawania pytań i wypowiadania opinii było bardzo dużo, przy czym ciekawsze były odpowiedzi. Poseł Kołakowski, który przekazał „oświadczenia” łomżan usłyszał od przedstawicieli Scott Wilsona, że „to nie jest plebiscyt, a ekspertom chodzi o argumenty, a nie podpisy”, prezydent Brzeziński który apelował do przedstawicieli GDDKiA aby zmienili politykę i zabiegali o rozwój całego województwa w odpowiedzi usłyszał, że biegnąca przez Łomżę droga nr „61” byłą pierwszą drogą w województwie modernizowana z pieniędzy europejskich, a poseł Gwiazdowski, który dopytywał kiedy Via Baltica zostanie zbudowana usłyszał, że to zależy od niego i jego kolegów w parlamencie o tego ile oni pieniędzy przeznaczą na budowę dróg.

Najciekawszą jednak była odpowiedź na pytanie czy opracowanie które przygotowali eksperci Scott Wilsona będzie uwzględnione przez GDDKiA i rząd.
- Ja tego nie wiem – odpowiedział Wacław Jastrzębski. - Mogę powiedzieć tak, że trudno będzie tego nie uwzględnić, ale to w dużej mierze zależy od państwa – dodawał zwracają się do obecnych na sali dziennikarzy. Jastrzębski podkreślił, że opracowania powstaje, bo zażądała tego Unia Europejska. Przypomniał też, że w Portugalii i Hiszpanii były takie precedensy, na polecenie z Brukseli musiano rozbierać już zbudowane odcinki dróg, bo wykonane były niezgodnie z prawem unijnym...      
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę