Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Harcerską Sławli Maryję...

25 kwietnia 2008 Czyżew, Rosochate Kościelne

Rozpoczęła się w środowisku harcerskim Hufca Ziemi Łomżyńskiej peregrynacja Kapliczki Matki Bożej Harcerskiej.
Kapliczkę w 2003 roku w Sidrze wykonał ludowy artysta Stanisław Wieliczko. To piękny tryptyk, który przedstawia oprócz Matki Bożej z Jezusem, bliskie duchowo harcerzom symbole, jak i słowa. Cały obraz Maryi wzorowany jest na obrazie Czarnej Madonny. Dzieciątko lewą ręką trzyma na złotej nitce zawieszony krzyż harcerski, zaś prawą błogosławi. Nad Matką i Jej Synem typowo polskie ptaki: drozd śpiewak i rudzik. Na szacie Matki Najświętszej biała lilijka. Tło to odcień drzewa. Na skrzydłach kapliczki wizerunek św. Jerzego i patrona harcerzy błogosławionego Ks. phm Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na zamkniętym tryptyku widnieją słowa przyrzeczenia harcerskiego. Z tyłu kapliczki widnieje srebrna lilijka, która wzorowana jest na igle kompasu. Litera „M” symbolizuje Matkę Bożą, której kapliczkę poświęcono.

Kapliczka 27 listopada 2003 r. została uroczyście poświęcona na Mszy św. z okazji pięciolecia Kleryckiego Kręgu Instruktorskiego „Pelikany” działającego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Pierwszą stacją peregrynacji Kapliczki Matki Bożej Harcerskiej był Czyżew, do którego tryptyk został przywieziony bezpośrednio z Białegostoku. 25 kwietnia czyżewscy harcerze ze szkoły podstawowej, gimnazjum i średniej powitali swoją Patronkę przy Krzyżu Misyjnym. Powitaniu temu i dalszemu czuwaniu przy kapliczce towarzyszył m.in. ks. dziekan Kazimierz Chaberek z księżmi wikariuszami, zaproszeni byli instruk

torzy ZHP, Sybiracy, nauczyciele, dyrektorzy szkół. Bezpośrednio przed Mszą św. o godz. 17.00 odbyła się harcerska Droga Krzyżowa.

„Strzeżcie znaku Maryjnego i pełnijcie wolę waszej Matki. To zadania, które wam Maryja powierza. (…) Harcerskie Czuwaj! wzywa was ciągle do ofiarnej służby. Życzę wam, drodzy harcerze i instruktorzy, aby te godziny spędzone tutaj z Maryją były jak najbardziej owocne; przełożyły się na waszą postawę, zachowanie i służbę bliźniemu” – mówił podczas Mszy św. ks. proboszcz Kazimierz Chaberek.

Po Eucharystii harcerze modlili się na różańcu, zaś adorowanie swojej Matki zakończyli modlitwą: „Matko Boża! Przyjmij czuwanie naszych drużyn i prowadź nas do Swojego Syna Jezusa Chrystusa. Udzielaj nam chęci i sił do pięknej służby Bogu, Polsce i bliźnim. Dziękujemy za te chwile modlitwy.”

Przybycie do Czyżewa kapliczki środowisko harcerskie zawdzięczają głównie Annie Walaszek z miejscowej szkoły podstawowej. We współpracy z innymi dołożyła wielu starań, by na szlaku wędrówki Patronki Harcerzy nie zabrakło Czyżewa.

W niedzielę 27 kwietnia Kapliczka Matki Bożej Harcerskiej została przewieziona do Rosochatego Kościelnego, gdzie przy miejscowym zespole szkół również działa drużyna harcerska. W wejściu na plac przykościelny kapłańskim pocałunkiem złożonym na wizerunku Matki Bożej powitał ją ks. proboszcz Antoni Loro i uroczyście w harcerskiej asyście wprowadził do świątyni. Podczas Najświętszej Ofiary parafianie wraz z harcerzami mieli okazję do wspólnej modlitwy. Następnego dnia został odprawiona specjalna Msza św. ku czci Harcerskiej Pani, w której uczestniczyli harcerze i cała wspólnot szkolna.

Tekst i fot. Radosław Sienicki

 

Foto: Matka Boża Harcerska
Foto: Powitanie Kapliczki
Foto:
Foto: Droga Krzyżowa.
Foto: Harcerska warta honorowa.
Foto: Matka Boża Harcerska w Czyżewie

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
tel. (86) 216 41 97
GG: 3079355
e-mail hufca

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Księga gości
Wpisz się!
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę