Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bura za działanie na rzecz Via Baltica przez Łomżę

Główne zdjęcie
Jarosław Dworzański marszałek województwa podlaskiego

Poseł Lech Antoni Kołakowski dostał burę od marszałka województwa podlaskiego za udział w ełckiej konferencji podczas której parlamentarzyści i samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego zaapelowali do rządu o poprowadzenie trasy Via Baltica przez Ełk i Łomżę. Zdaniem Jarosława Dworzańskiego wszyscy podlascy parlamentarzyści powinni zewrzeć szeregi, aby wspólnie wspierać budowę tej drogi przez Białystok. Podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek wspólnie z prezydentem Białegostoku przekonywali, że ostateczne decyzje o budowie Via Baltica przez Białystok już zapadły i nie ma co dalej o tym dyskutować.

Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku (z mapą) i Jarosław Dworzański marszałek
Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku (z mapą) i Jarosław Dworzański marszałek
Na dowód tego, że o przebiegu Via Baltica przez stolicę województwa podlaskiego już dawno zdecydowano prezydent tego miasta Tadeusz Truskolaski pokazał mapę z aktu dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaznaczone na niej są planowane Europejskie Korytarze Transportowe. Jeden z nich – Via Baltica - przebiega od Warszawy przez Białystok na Litwę. Wśród innych dokumentów, które rzekomo już przesądziły o przebiegu tej trasy prezydent Truskolaski przytoczył jeden z ubiegłorocznych listów rzecznika prasowego ministra transportu...   

Zdaniem prezydenta Białegostoku, marszałka województwa podlaskiego i Joanny Gadek, która reprezentowała wojewodę podlaskiego, podnoszenie przez samorządowców i parlamentarzystów z województwa warmińsko-mazurskiego  kwestii przebiegu Via Baltica przez Ełk i Łomżę niepotrzebnie przedłuży ich zdaniem już zakończoną dyskusję. Gadek poinformowała też, że wojewoda Maciej Żywno zawiózł do ministra infrastruktury list w którym prosi go „o nie podejmowanie na nowo dyskusji w kwestii innego przebiegu trasy oraz jak najszybsze wspólne realizowanie istniejących planów i rozpoczęcie budowy tej drogi w zaakceptowanym wariancie.”
- Poprowadzenie Via Baltica przez Ełk i Łomżę odsunęłoby zakończenie budowy tej trasy o około 10 lat – mówiła Gadek powołując się na wyliczenia dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA.
- Niepokoi mnie stanowisko posła Kołakowskiego, który samotnie jako nasz parlamentarzysta lobbuje za zmianą przebiegu Via Baltica – mówił marszałek Dworzański. Dodawał także, że dziwi go postawa europosła Krzysztofa Hołowczyca, który w Ełku nie poparł Via Baltica przez Białystok, choć poprzednia europoseł Barbara Kudrycka, którą Hołowczyc zastąpił w PE, miała w tej sprawie jednoznaczne stanowisko, że trasa powinna biec przez Białystok.
- Wyborcy rozliczą ich z tych działań – dodawał Dworzański.

Marszałek Dworzański, ani prezydent Truskolaski, mimo kilkukrotnych pytań, nie chcieli odnosić się do opracowywanej przez firmę Scott Wilson wielokryterialnej oceny oddziaływania Via Baltica na środowisko i ogłoszonych dotychczas efektów tych badań, rekomendujących do dalszych prac tylko cztery warianty trasy, przy czym trzy z nich przebiegają przez Ełk i Łomżę, a tylko jeden przez Białystok.

 * * *
Nie do końca zrozumiałem, czy w ramach żartu czy na poważnie prezydent Białegostoku  Tadeusz Truskolaski uzasadniał, że droga z Białegostoku na Augustów musi być szeroka, bo tędy biegnie szlak komunikacyjny, którym przewożone są towary nie tylko na Litwę, ale do Rosji a nawet i do Chin.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę