Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
wiadomoć na podstawie www.gazeta.pl

Marszałek za Ełkiem... i Łomżą

O Via Balticę, biegnącą przez Łomżę, Ełk i Suwałki, chce zabiegać marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Czynnie wspierać go będą tamtejsi parlamentarzyści. Pomysł Jacka Protasa nie jest niczym nowym - pisze Gazeta Wyborcza. Chociaż związani z Białymstokiem politycy często powtarzają, że Via Baltica, bo tak często nazywany jest ten korytarz, przebiega przez stolicę Podlaskiego, to wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.


Co więcej - wybór przebiegu trasy o takim znaczeniu według unijnych przepisów musi poprzedzić analiza wielu różnych wariantów. Od ponad dwóch lat nad sporządzeniem takiego dokumentu pracują zatrudnieni przez generalną dyrekcję dróg specjaliści z firmy Scott Wilson. Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu różnych potencjalnych wariantów pod kątem ekonomicznym, społecznym, transportowym i wpływu na środowisko naturalne do finału przeszły tylko trzy. Każdy z nich biegnie przez Łomżę, Ełk i Suwałki.
O postulowany przez specjalistów przebieg trasy walczy od lat Łomża, upatrując w nim jedyną szansę na porządne skomunikowanie miasta z resztą Polski i budowę jego obwodnicy. Już teraz duża część ruchu tranzytowego z krajów bałtyckich wybiera właśnie te trasę.
- My w tej sprawie będziemy działać na każdym poziomie i współpracować z każdym - mówi na wieść o inicjatywie mazurskich samorządowców Marcin Sroczyński, wiceprezydent Łomży. Przypomina, że kilka tygodni temu, również w sprawie wyboru przebiegu Via Baltica, w Sejmie wypowiadali się warmińsko-mazurscy parlamentarzyści, bez wyjątku opowiadając się za wypracowanym przez ekspertów przebiegiem.
Jarosław Dworzański, marszałek podlaski, o inicjatywie Mazurów dowiedział się od "Gazety". Jego zdaniem wpisanie w ubiegłym tygodniu budowy drogi ekspresowej między Warszawą a Białymstokiem i modernizacja drogi między stolicą województwa a granicą z Litwą na listę projektów kluczowych jednego z unijnych programów, znacznie zwiększa szanse na powstanie tych inwestycji.
- Gdyby Via Baltica pobiegła przez Ełk i Łomżę, to niewątpliwie zdjęłoby to część ruchu z biegnącej przez Białystok drogi S-8. A czy to dobrze? W tej chwili trudno mi to komentować - mówił marszałek Dworzański.

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę