Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Czy to już paraliż?

Główne zdjęcie
brak numerów w przychodniach

W łomżyńskim szpitalu panuje „ogólna dezorganizacja”. „W związku z nową sytuacją (...) dotyczącą czasu pracy lekarzy pragniemy zwrócić uwagę na zagrożenie zdrowia i życia pacjentów leczonych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.” Tak w liście do marszałka województwa podlaskiego napisali lekarze zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Twierdzą też, że dyrekcja szpitala stosuje „mobing aby przymusić ich do pracy na kontraktach”. „W imieniu Pacjentów, w trosce o ich bezpieczeństwo prosimy o PILNE i NIEZWŁOCZNE wyciągnięcie wniosków z zaistniałej sytuacji” - kończą list do marszałka lekarze łomżyńskiego szpitala.

Oto treść tego listu

W związku z nową sytuacją prawną obowiązującą od 2008.01.01 dotyczącą czasu pracy lekarzy, pragniemy zwrócić uwagę na zagrożenie zdrowia i życia pacjentów leczonych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, czego nie widzi Dyrekcja tej placówki. Panuje tu ogólna DEZORGANIZACJA. Pomimo umowy z Narodowym Funduszem pacjenci nie mają zapewnionej opieki:

l) chirurgicznej - brak jest od 2008.01.01 osoby odpowiedzialnej za pracę Pionu Chirurgicznego, próbując w dniu 2008.01.02 nominować kogoś „z łapanki”, nadal nikt nie odpowiada za pracę tego pionu. Na „rzekomo” połączonych Oddziałach Chirurgicznym i Urologicznym (pracownicy nie dostali nowych zakresów obowiązków ) dyżuruje l lekarz, na przemian urolog lub chirurg, w przypadku sytuacji zagrożenia życia, brak jest kompetentnego zespołu operacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim, a nie jeszcze Powiatowym.

2) W szpitalnym Oddziale Ratunkowym brak jest obsady lekarskiej Dnia 2008.01.01 pracował jeden lekarz zabezpieczając pracę wszystkich Izb Przyjęć. Czy standardem pracy w Nowym 2008 roku jest aby złamania były leczone przez chirurga lub urologa, a przypadki chirurgiczne przez ortopedę (co ustalono w nowych zakresach obowiązków ), może są to nowe wytyczne NFZ?
Lekarze oddelegowani pismami z dnia 2007.12.20 do Pracy w Oddziale Ratunkowym otrzymali je w dniu 2007.12.31, a jeden z lekarzy odebrał to pismo w dniu 2008.01.02 (informujące o oddelegowaniu na 3 miesiące do pracy w Oddziale Ratunkowym od 2008.01.01).

3) W godzinach popołudniowych Szpital Wojewódzki jest pozostawiony pod opieką lekarzy pracujących w systemie równo ważnego, czasu pracy, brak jest „Starszego lekarza Dyżuru lub koordynatora rozwiązującego pilne problemy dotyczące zdrowia i życia Pacjentów.

4) Grafiki pracy lekarzy nie zostały z nimi uzgodnione, brak jest akceptacji pracowników na grafikach. W ułożonych harmonogramach pracy nie zadbano o czas potrzebny na przekazanie informacji o leczonych i diagnozowanych Pacjentach. Układając grafiki nie wyzbyto się złośliwości, przydzielając 2 lekarzom po 9 zmian nocnych, l lekarce 11 zmian nocnych w miesiącu lub zajmując wszystkie weekendy w miesiącu. Brak jest informacji na temat lekarza prowadzącego pacjenta, co gwarantuje Karta Praw Pacjenta. Dokumentacja medyczna nie jest prowadzona na bieżąco, nie ma osób za to odpowiedzialnych. Wobec lekarzy stosuje się mobing, aby przymusić ich do pracy na kontraktach. Dyrekcja chciała rozwiązać umowy o pracę z 3 lekarzami z Zakładu Radiologii, którzy nie wyrazili zgody na pracę na kontraktach. Ci którzy próbują walczyć o swoje prawą, są jako pierwsi oddelegowywani do pracy na innych Oddziałach. Na Oddziałach zabiegowych brak jest zespołów operacyjnych gwarantujących zabezpieczenie świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie, co przyczyni się do braku możliwości wykonywania planowych i ostrych zabiegów operacyjnych.

5) Zespół układający grafiki lekarzy w Pionie Chorób Wewnętrznych nie zadbał o zabezpieczenie pracy kilku Poradni. Aby przyjąć wcześniej zarejestrowanych Pacjentów, lekarze w czasie swojego wolnego czasu dobrowolnie zgłosili się do pracy, aby pomóc swoim pacjentom w tak trudnym dla nich okresie.

6) W Poradni Ortopedycznej odmówiono przyjęcia pacjentom wcześniej umówionym na wizyty kontrolne, przedłużenia zwolnień lekarskich i oczekujących na wizyty specjalistyczne, dotyczyło to około 30-40 osób.

7) Kontrakt z NFZ na Poradnię Okulistyczną był podpisany na 5 osób na 7400 punktów, z czego obecnie w Poradni pracują 2 osoby, które w godzinach pracy uzgodnionych z NFZ wykonują badania do Pracy, badania poborowych itp. Dyrekcja nie widziała potrzeby zadbania o pacjentów okulistycznych i lekarzy okulistów, a jak teraz będzie wyglądała tam praca, jak bardzo wydłużą się kolejki, jaka jest dostępność do lekarza okulisty na terenie Łomży?.

8) Podczas toczących się negocjacji w sprawie ogłoszonego konkursu ofert na pracę w Pionie Ortopedii, w ostatnim dniu zmieniono specyfikację próbując dołożyć pracę w inny Oddziale -Ratunkowym

Można by tak wymieniać wręcz w nieskończoność dobrodziejstwa opieki lekarskiej w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży w 2008 roku. Na jakim poziomie są świadczone obecnie usługi medyczne w tym szpitalu, jak zostanie wykonany kontrakt za styczeń 2008 roku ?.Czy są to nowe standardy Unii Europejskiej? Czy musi dojść do śmierci lub kalectwa, aby zrozumieć trudną sytuację pacjentów pozostawionych samym sobie, aby Dyrekcja tego szpitala zdała sobie powagę z zaistniałej sytuacji?

W imieniu Pacjentów, w trosce o ich bezpieczeństwo prosimy o PILNE i NIEZWŁOCZNE wyciągnięcie wniosków z zaistniałej sytuacji.

Zarząd OZZL przy Szpitalu Wojewódzki
Im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę