Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Szpitale czekają na kontrakty

Szpitale wojewódzkie w Łomży, Białymstoku i Suwałkach nie mają jeszcze odpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie pacjentów w przyszłym roku. Dziś – zgodnie z prawem - jest ostatni dzień na ich podpisanie, tymczasem dyrektorzy szpitali i kierownictwo białostockiego oddziału NFZ-etu nie mogą dojść do porozumienia odnośnie cen tzw. punktu medycznego na które przeliczane są wszystkie zabiegi szpitalne. NFZ proponuje cenę 10,50 zł. To najniższa stawka dla szpitali wojewódzkich w kraju – mówią dyrektorzy szpitali i chcą 11 zł.

- Na Podkarpaciu szpitale wojewódzkie mają ceną 12 złotych, a przecież to tam są najniższe płace i dochody na mieszkańca. Nie wiem dlaczego tam jest 12 zł, a u nas proponuje się 10,50 zł – mówi Marian Jaszewski dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Z wyliczeń dyrektorów szpitali wojewódzkich w podlaskim wychodzi, że aby pokryć koszty funkcjonowania ich placówek cena punkty powinna oscylować w granicach 11,40-11,60 zł, ale są skłonni podpisać kontrakty przy cenie 11 zł.
Jeżeli dziś kontrakt nie zostanie podpisany, to przez pierwsze dwa miesiące będzie obowiązywała cena punktu z tego roku (9,90 zł), a w tym czasie mają być oprowadzone negocjacje nad nowymi kontraktami.
- Ja wiem, że dużo ryzykuję, bo 10,50 zł to o 60 groszy więcej niż 9,90 zł – mówi Jaszewski - Ale jak w maju ma być zgodnie z zapowiedziami podwyżka cen punktów – najprawdopodobniej procentowa o 10%, to inaczej wygląda od kwoty 11,50 zł niż 10,50 zł. Czyli do końca roku możemy więcej na tym stracić, bo pogłębia się ta różnica – podkreśla dyrektor łomżyńskiego szpitala.   
Dyrektor Jaszewski podkreśla, że czeka niecierpliwie przy telefonie na zaproszenie z Białegostoku. Tymczasem Adam Dębski rzecznik prasowy białostockiego oddziału NFZ twierdzi, że dyrektorzy szpitali, którzy nie podpisali jeszcze kontraktów zostali poinformowani, że dziś NFZ pracuje do godziny 16.   
- Dyrektorzy szpitali w Suwałkach i Białymstoku już zapowiedzieli nam swoje wizyty. Czekamy na kontakt z Łomży – mówi Dębski

Szpital łomżyński zakończył negocjacje z NFZ-em odnośnie przyszłorocznych kontraktów na funkcjonowanie poradni specjalistycznych, a także m.in. rehabilitacji i psychiatrii. Do pełni  sukcesu brakuje natomiast kontraktu na leczenie szpitalne. Dyrektor Jaszewski podkreśla że wysłał list do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie z prośba o interwencję. 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę