Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Greenpeace za łomżyńskim wariantem Via Balitica

Największa i najgłośniejsza organizacja ekologiczna świata włączyła się w batalię o przebieg Via Baltica. Ekolodzy z Greenpeace, podobnie jak ich koledzy z WWF (Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody) uważają, że międzynarodowa trasa szybkiego ruchu musi ominąć cenne przyrodniczo tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Greenpeace znana jest z widowiskowych protestów w obronie barbarzyńsko zabijanych wielorybów, przykuwania się do wycinanych drzew w lasach Amazonii, czy blokowania ogromnych tankowców przewożących ropę naftową.

W sobotę polski oddział Greenpeace rozpoczął oficjalnie akcję „Via Baltica – nie tędy droga!”. Zaczęło się od wystawy pod takim właśnie tytułem prezentującej walory przyrodnicze terenów zagrożonych przez budowę planowanej drogi szybkiego ruchu – Via Baltica.

Wystawa zorganizowana została przez Greenpeace i Oddział Północno-Wschodni Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. W jej trakcie można się będzie zapoznać z zagrożeniami dla Zielonych Płuc Polski, jakie niesie ze sobą budowa drogi Via Baltica.

Planowana droga ekspresowa Via Baltica jest częścią I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego, biegnącego z Warszawy przez kraje nadbałtyckie do Finlandii. W obecnym wariancie droga przecina kilka z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów w skali całej Europy – Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Są to miejsca włączone do sieci obszarów chronionych Natura 2000. Proponowana przez władze lokalizacja drogi jest wbrew prawu polskiemu i europejskiemu.

Greenpeace sprzeciwia się niszczeniu środowiska naturalnego na całym świecie. Jest także przeciwny krótkowzrocznemu niszczeniu polskiej przyrody. Zdaniem Greenpeace’u zwiększenie natężenia ruchu pojazdów na chronionych terenach Zielonych Płuc Polski jest niepotrzebne i zbyt kosztowne. Jest to także zagrożenie dla całego regionu, którego przyszłość uzależniona jest od zachowania unikatowego ekosystemu.

Działacze Greenpeace zapowiadają protest "aż do skutku".

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę