Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ekolodzy jadą nad Rospudę

Główne zdjęcie
fot. obózu protestujących ekologów z 24.02.2007,

Greenpeace i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zakładają obóz w Dolinie Rospudy. W ten sposób chcą powstrzymać prace budowlane obwodnicy Augustowa, która w cennej przyrodniczo dolinie rzeki mają ruszyć od 1 sierpnia. Obóz ekologów stanie na działce zakupionej przez organizacje ekologiczne i osoby prywatne, położonej na terenie, który według planów drogowców ma stać się w przyszłości częścią obwodnicy Augustowa.

„Żądamy przestrzegania prawa oraz poszanowania przyrody. Dolina Rospudy musi zostać zachowana w niezmienionym stanie. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest alternatywny przebieg obwodnicy, który ominie cenny przyrodniczo obszar doliny”, powiedział Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska.

Przebieg obwodnicy Augustowa w planowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariancie został zakwestionowany przez Komisję Europejską, Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wcześniej poparcie dla ochrony Rospudy wyrażało wielu Eurodeputowanych, Prezydent RP, kilkuset polskich naukowców, wielu ekspertów, ludzie kultury oraz ponad 150 tys. sygnatariuszy petycji Gazety Wyborczej. Ich głos został zignorowany.

Teraz sprawę ma rozstrzygnąć Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Niestety zarówno drogowcy, jak i polskie władze, nie chcą czekać na decyzje Trybunału.

Dolina Rospudy to miejsce niezwykle cenne przyrodniczo. Miejsce planowanego rezerwatu przyrody i jedyne w całym kraju, gdzie występuje miodokwiat krzyżowy, jeden z gatunków storczyka. Z racji występowania tu dużej ilości gatunków przedstawicieli rodziny storczykowatych to miejsce nazywane jest przez botaników "Storczykową Doliną". Rzeka Rospuda przepływa przez osiem jezior na długości ponad stu kilometrów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę