Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 190

Ściśle tajne ujawnione(?)

Nawet grubo ponad 26 tys złotych kosztowało samorząd Łomży utworzenie jednego nowego miejsca pracy w Łomżyńskiej Fabryce Mebli. Tak wynika z prezydenckiej odpowiedzi na interpelację, jaką złożył jeden z radnych Łomży po naszej publikacji „Pomoc ściśle tajna” (Gazeta Bezcenna nr 186), dotyczącej „utajnianych” zwolnień z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.


Z przedstawionych przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego danych dotyczących realizacji uchwały Rady Miasta Łomży z listopada 2005 roku o zwolnieniach z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy wynika, że z pomocy takiej w pierwszym roku realizacji uchwały skorzystały cztery firmy. Dzięki temu powstały 54 nowe miejsca pracy, a do budżetu Łomży nie wpłynęło nieco ponad 600 tys.zł.
Największą „pomoc” otrzymała Łomżyńska Fabryka Mebli. Prezydent Brzeziński zwolnił ją z podatku w wysokości 317 tys 365 zł. Dzięki temu powstało tu 12 nowych miejsc pracy. Oznacza to, że na utworzenie jednego nowego miejsca pracy w tej firmie samorząd miasta „wydał” 26,5 tys. zł.
 (Licząc dalej... wychodzi na to, że gdyby zamiast dać zwolnienie firmie, pieniądze bezpośrednio przekazać 12 mieszkańcom Łomży, każdy z nich  miesięcznie mógłby dostać z kasy miasta po 2208zł.)  Znacznie mniej – bo nieco ponad 11 tys. zł - kosztowało nas zatrudnienie nowych pracowników w Browarze Łomża. Firma uzyskała zwolnienie z podatku od nieruchomości na kwotę 222 tys. zł, i dzięki temu zatrudniła 20 nowych pracowników. Poza ŁFM i Browarem prezydent z podatku zwolnił także dwóch przedsiębiorców Jerzego Wierzbowskiego i Edwarda Dąbrowskiego. Pierwszy z nich za 15 tys zł „zwolnienia” utworzył 15 nowych miejsc pracy, a drugi za 46,7 tys. zł zatrudnił 7 pracowników.
W odpowiedzi na interpelację prezydent Brzeziński podkreśla, że „niedopuszczalny jest fakt uzyskania zwolnienia w sytuacji, gdy na koncie podatnika występują zaległości i w podatkach i opłatach będących dochodem budżetu miasta”, ale niestety nie ustosunkowuje się do opublikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej informacji, że w I kwartale 2006 roku, gdy ŁFM uzyskała kilkusettysięczne zwolnienie z podatku, prezydent umorzył jej ponad 33 tys. zł „odsetek”.
W odpowiedzi na interpelację prezydent potwierdza, że zwolnienie przedsiębiorców z płacenia podatków od nieruchomości w 2006 roku będzie skutkowało zmniejszeniem subwencji, jaką miasto otrzyma z rządu w 2008 roku.

Komentarz raz jeszcze
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości to  szczytny cel. Problem polega jednak na tym jak pomagać, aby nie tracić! Radni Łomży coraz częściej wspominają o konieczności zmiany uchwały dającej szansę na zwolnienie w podatkach za nowe miejsca pracy. Wątpliwości jest kilka... Jak ma się wysokość ulgi do liczby nowych pracowników wcale nie jest najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o przejrzystość zasad na jakich stosowane są zwolnienia i „nieukrywanie” informacji kogo z obowiązku płacenia podatków zwolniono. Odpowiedź prezydenta na interpelację radnego jest po części odpowiedzią na nasze pytania, jakie grubo ponad dwa miesiące temu zadaliśmy w ratuszu... Wątpliwości jednak jeszcze pozostały i to nie tylko w przypadku ŁFM.  Z informacji opublikowanych w ratuszowym BIP wynika, że w 2006 roku zwolnienie z podatku na podstawie wspomnianej wyżej uchwały Rady Miasta otrzymało jeszcze dwóch innych przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 33 tys zł. 
Pokrewne (tag): bezcenna

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę