Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 186

Pomoc ściśle tajna

Ponad milion, jak mówi skarbnik miasta, czy raptem około 540 tys. zł – jak wynika z materiałów opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej – na jaką kwotę i które firmy skorzystały z obowiązującej od ponad roku uchwały Rady Miejskiej dopuszczającej zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca? - tego nie wie nikt – przynajmniej oficjalnie.

 „Odpowiedzi na pytania dotyczące ulg i zwolnień od podatku, udzielonych różnym podmiotom przez Prezydenta Miasta, zostaną opracowane i opublikowane do końca maja na stronach Biuletynu Informacji Publicznej” - to oficjalna odpowiedź jaka przyszła do nas z biura prasowego ratusza. Pytaliśmy m.in.  o to ile wyniosła wartość pomocy publicznej udzielonej przez Prezydenta Miasta w 2006 roku, a także, które podmioty gospodarcze otrzymały zwolnienie z podatku od nieruchomości na podstawie przyjętej pod koniec 2005 roku uchwały Rady Miasta i ile  dzięki temu powstało w mieście nowych miejsc pracy?

Niestety to, komu i ile prezydent umorzył jest w Łomży ściśle tajne, choć informacje takie powinny być i co ciekawe są publikowane na internetowych stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Problem polega jednak na tym, że publikowane w internecie dane są niewiarygodne. Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że zgodnie z jedną informacją z BIP w pierwszym półroczu 2006 roku prezydent Jerzy Brzeziński udzielił pomocy publicznej na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na łączną kwotę 288.614,96 zł, podczas gdy w innej informacji z tegoż samego BIP wychodzi, że jedna firma z Łomży ŁFM Sp. z o.o. w pierwszym kwartale 2006 roku otrzymała zwolnienie z podatku od nieruchomości na kwotę 320.701,23 zł i dodatkowo 33.324,90 zł z tytułu umorzenia odsetek? (łącznie 354 tys. zł)

Prezydent Jerzy Brzeziński twierdzi, że uchwała łomżyńskich radnych o zwolnieniu podmiotów gospodarczych tworzących nowe miejsca pracy w Łomży z podatku od nieruchomości funkcjonuje dobrze. W grudniu ubiegłego roku, przedstawiając swoje zamierzenia na najbliższą kadencję i sukcesy z minionych czterech lat, prezydent stwierdził, że z tytułu tej uchwały radnych w mieście powstały 62 nowe miejsca pracy. Skarbnik miasta, Jadwiga Kozłowska w rozmowie telefonicznej mówiła, że nowych miejsc pracy powstało około 100. Mówiła także, że prezydent takie ulgi zastosował przez cały miniony rok wobec pięciu – sześciu firm. Łączna kwota zwolnień miałaby wynieść 1 mln 33 tys zł. Skarbnik potwierdza także, że zwolnienie przez prezydenta przedsiębiorców z płacenia podatków na kwotę 1 mln zł skutkuje zmniejszeniem także o 1 mln zł subwencji, która przekazywana jest miastu z budżetu państwa w roku następnym. Niestety na szczegółowe pytania w tej kwestii nikt oficjalnie nie chce nam udzielić informacji.

***
Komentarz
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości to iście szczytny cel. Należy pomagać każdemu, kto w Łomży chce tworzyć nowe miejsca pracy. Problem polega jednak na tym jak pomagać, aby nie tracić? Przede wszystkim dysponowanie publicznym groszem powinno być jawne. Zasady opisane w uchwale są równe dla wszystkich, ale czy faktycznie równo wobec wszystkich stosowane, tego niestety nie wiemy...
Niesmaku i podejrzeń dodaje tu także fakt zwodzenia i uciekania przed odpowiedzią komu i ile ulżono...
I jeszcze jedno - stworzenie jednego nowego miejsca pracy w oparciu o uchwałę radnych z grudnia 2005 roku w ubiegłym roku kosztowało nas mieszkańców od około 10 tys. zł do ponad 16 tys. zł – w zależności od tego przez ile (nowych miejsc pracy czyli ok. 100  czy  62) podzielimy ów 1 mln 33 tys. zł. Gdy doliczymy do tego jeszcze ten milion, który stracimy za rok... to wydaje się to mało opłacalna działalność, zważywszy, że prezydent toczy zacięty bój, aby nie podnieść nauczycielom dodatku za wychowawstwo z 25 do 50 zł, bo to by kosztowało budżet miasta aż 175 tys. zł...
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę